Италия на осминафинал след гол в 98-та минута

Хърватия и Италия завършиха 1:1 в двубой от група „В“ на Евро 2024. Лука Модрич откри резултата в 55-ата минута, а секунди преди това той пропусна дузпа. Матиа Дзакани изравни за Италия в осмата минута на добавеното време на срещата. Така хората на Златко Далич заеха трета позиция в групата с актив от 2 точки и имат минимални шансове да продължат напред, докато Италия остана втори с 4 пункта. Действащият Европейски шампион си осигури сблъсък с Швейцария на 1/8-финалите. Двубоят е на 29 юни от 19:00 часа в Берлин.

След резултатите от тази група място в следващата фаза си осигуриха - Нидерландия, Франция и Англия.

Капитанът на Хърватия Лука Модрич е 38 години и 289 дни и стана най-възрастният футболист, отбелязал гол в мач от Европейско първенство. Той счупи рекорда на австриеца Ивица Вастич, който беше на 38 години и 257 дни в мач с Полша на Евро 2008. Модрич записа 178 срещи за Хърватия и отбеляза 26 попадения.

Хърватия започна по-активно срещата и още в 5-ата минута Лука Сучич тества уменията на Джанлуиджи Донарума, който изби в корнер.

В последствие играта бе изравнена, като и двата тима опитваха да изненадат противника с постепенни атаки.

В 28-ата минута Алесандро Бастони бе изпуснат от защитата на Хърватия и нанесе удар с глава от няколко метра, но Доминик Ливакович блесна със зашеметяващо спасяване.

Само три минути по-късно Лука Модрич се изведен на добра позиция, но защитник се намеси в решителния момент.

До края на полувремето Лоренцо Пелегрини от Италия опита да затрудни Ливакович, но без успех. За Хърватия Марио Пашалич и Лука Модрич се разминаха с добри възможности.

Няколко минути след подновяването на играта Хърватия получи дузпа. Влезлият на почивката за Италия Давиде Фратези игра с ръка и съдията Дани Макели с помощта на ВАР отсъди наказателен удар. Зад топката застана Лука Модрич, но ударът му бе отразен от Донарума. Последва центриране в наказателното поле на италианците, където Анте Будимир стреля от непосредствена близост, а Донарума отново показа класа. При добавката обаче Лука Модрич не сбърка и даде аванс на Хърватия в 55-ата минута.

Италия опита веднага да отговори, като удар на Бастони с глава мина близо до напречната греда.

Футболистите на Лучано Спалети вдигнаха оборотите, но разчитаха предимно на центрирания, за да затруднят своя противник.

В 87-ата минута италианците създадоха отлична възможност за изравнителен гол. Федерико Киеза проби отдясно и отправи прострелно центриране, но Джанлука Скамака се размина с топката в малкото наказателно поле.

Драмата бе пълна в осмата минута на добавеното време на двубоя, когато резервата Матиа Дзакани успя да изравни резултата. Централният защитник Рикардо Калифиори проби през центъра и пусна пас към своя колега, който с диагонален удар направи безпомощен Ливакович.

Хърватия – Италия 1:1

1:0 Лука Модрич 55

1:1 Матиа Дзакани 90+8

Хърватия: Доминик Ливакович, Йосип Станишич, Йосип Шутало, Марин Понграчич, Йошко Гвардиол, Лука Модрич (80-Ловро Майер), Марсело Брозович, Матео Ковачич (70-Лука Иванушец), Лука Сучич (70-Иван Перишич), Андрей Крамарич (90-Йосип Юранович), Марио Пашалич (46-Анте Будимир)

Италия: Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо, Алесандро Бастони, Рикардо Калафиори, Матео Дармиан (81-Матиа Дзакани), Николо Барела, Жоржиньо (81-Николо Фажоли), Джакомо Распадори (75-Джанлука Скамака), Лоренцо Пелегрини (46-Давиде Фратези), Федерико Димарко (57-Федерико Киеза), Матео Ретеги

По публикацията работи: Христо Денев