Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобалният пазар на втечнен газ остава в крехко равновесие при ограничено предлагане

Терминал за втечнен природен газ
Снимка: Ройтерс

Глобалният пазар на втечнен природен газ (LNG) има ново, но крехко равновесие след две години на нестабилност, поради липса на резервни доставки в близко бъдеще, се посочва в доклад на Международния газов съюз (IGU), цитиран от Ройтерс.

Глобалната търговия с втечнен природен газ достигна рекордно ниво от 401,42 млн. метрични тона през 2023 г., нараствайки с 2,1% или с 8,4 млн. тона спрямо предходната година, като търговията беше подкрепена от големи по размер покупки на спот пазара при постепенно понижение на цените.

Въпреки това, темпът на растеж е по-нисък от този с 5,6%, наблюдаван през 2022 г., тъй като ограниченото предлагане остава основният ограничаващ растежа фактор, посочва IGU в своя "Световен доклад за LNG".

IGU представлява глобалната газова индустрия с повече от 150 членове в над 80 страни, покриващи над 90% от световния газов пазар.

Втечненият природен газ, широко разглеждан като преходно гориво по пътя към нулеви нетни емисии, играе решаваща роля в подпомагането на страните, особено в Азия, да постигнат целите си за енергиен преход, отбелязва Ройтерс.

Държавите от Европейския съюз пък се надпреварваха да заменят руското синьо гориво след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г., като вносът на втечнен природен газ допринесе за заместването на значителен дял от доставките по руските газопроводи.

Азия отбеляза най-голямата промяна в нетния внос на LNG, с увеличение от 10,49 милиона тона, тъй като по-ниските цени стимулираха спот покупките. Китай беше най-големият вносител на LNG в света със 71,21 милиона тона.

В същото време европейският внос остана стабилен, тъй като меката зима помогна за запазването на запасите в газохранилищата на високи нива. През 2023 г. Германия внесе за първи път значителни количества LNG, оценени на малко над 5 млн. тона, в сравнение с едва 80 хил. тона през 2022 г.

Съединените щати останаха на първо място в света по износ на LNG през 2023 г., с общ износ от 84,5 милиона тона, което е увеличение от 8,9 млн. тона спрямо предходната година.

Австралия е на второ място с износ от общо 79,6 милиона тона, следвана от Катар и Русия, изнасли съответно 78,2 милиона и 31,4 милиона тона.

Регионите на Азия и Азиатско-тихоокеанския регион остават силно зависими от дългосрочния внос съответно на 68,9% и 69,5%. Междувременно дългосрочните покупки в Европа достигнаха 46,4%, а покупките на спот пазара бяха 48,4%.

"Пазарните условия на LNG остават затегнати, въпреки по-ниските цени. Новооткритото равновесие на световния пазар е все още крехко и чувствително към несигурност от страна на предлагането и търсенето“, посочи пред Ройтерс президентът на IGU Ли Ялан.

Междувременно търговията на нидерландския газов хъб TTF и днес продължава да се осъществява на цени около нивото от 35 евро за мегаватчас, тъй като търговците балансират между високите нива на запълняемост на газовите хранилища в ЕС към този период и опасеният за бъдещите доставки.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Разчитането на Европа на глобалните доставки за попълване на газовите запаси я прави податлива на техни прекъсвания. Дори кратки прекъсвания на доставките от Норвегия през последните седмици водеше до ценови скокове.

Конкуренцията с Азия за товари с втечнен природен газ (LNG) може допълнително да усложни усилията на Европа да натрупа запаси преди зимния сезон.

Ценовата волатилност на пазара на синьо гориво се засили след арбитражното решение, което присъди на немската компания Uniper значителни обезщетения от страна на руския енергиен гигант "Газпром", предизвиквайки притеснения относно бъдещите руски газови потоци към Европа.

Въпреки тези опасения европейските складови съоръжения за природен газ в момента са пълни над 75,5% към 24-ти юни, което е повече от обичайното за това време на годината от малко над 60%.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна