Пламена Миткова с рекорд в скока на дължина във Велико Търново

Пламена Миткова
Снимка: Антон Бонов

Пламена Миткова спечели титлата на скок дължина при жените на Държавното първенство по лека атлетика с личен рекорд и покрит олимпийски норматив.
Състезателката на Локомотив (Пловдив) постигна най-добрия резултат в кариерата си от 6.97 метра (0.6 м/сек) в последния шести опит на стадион "Ивайло" във Велико Търново. 19-годишната пловдивчанка покри олимпийския норматив, който е 6.86 метра, а това е втори резултат в историята на българската атлетика и четвърти в света за годината. Преди около две седмици Миткова завърши на седмо място във финала в скока на дължина на Европейското първенство в Рим.
Милена Миткова (СК Дарко Тим) спечели сребърния медал с 6.29 метра, а трета е Галина Николова (Хеброс-Харманли) с 6.10 метра.

Божидар Саръбоюков (Хеброс-Харманли) завоюва трета национална титла в скока на дължина на открито, след като записа 7.99 метра. Той направи само един успешен първи опит и след това записа пет фаула. Втори завърши Даниел Добрев (Локомотив, Русе) със 7.30 метра, а трети се нареди Боян Хаджитодоров (АК Павел Павлов-Враца) със 7.01 метра.
Кристен Радукова (Атлетик-София) триумфира в спинта на 200 метра с 23.74 секунди, а в освен това взе титлата и с щафета на 4 по 400 метра. Така тя завършва шампионата с четири златни медала, след като вчера стана първа на 100 метра и на 4 по 100 метра.
При мъжете шампион на 200 метра е Венелин Георгиев (Локомотив Русе) с 21.42 секунди.
На 800 метра най-бърза беше Лиляна Георгиева (СК Актив 2013, Пловдив) с 2:08.04 минути. За нея това е втора титла след тази на 1500 метра вчера. На 5000 метра златото взе Милица Мирчева с 16:37.09 минути.
Очаквани шампиони имаше и в скока на височина. При жените първа е Мирела Демирева (Берое, Стара Загора) с 1.91 метра, а при мъжете триумфира Тихомир Иванов (Берое) с 2.17 метра.

всички шампиони от втория ден на Държавното първенство по лека атлетика във Велико Търново:
седмобой: Ива Александрова (ЦСКА) - 4021 точки
4 по 400 метра: Атлетик-София (Ивайла Дитовска, Кристина Петкова, Кристен Радуканова, Силви Иванова) - 3:54.81 минути

десетобой: Крум Захариев (СЛАВИ) - 2960 точки
4 по 400 метра: Академик София (Тодор Тодоров, Теодор Сопотски, Веселин Живков, Константин Ташев) - 3:19.92 минути
По публикацията работи: Георги Димитров