Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руският износ на втечнен газ нарасна през първото полугодие, но предстои спад

Снимка: Ройтерс

Износът на втечнен природен газ (LNG) от Русия е нараснал с 2,7% през първата половина на годината до 16,79 милиона метрични тона, но добавените обеми ще намалеят през следващите месеци поради възможна поддръжка на съоръжението "Сахалин 2", съобщи във вторник вестник "Комерсант", цитиран от Ройтерс.

Износът на втечнен природен газ от Русия се е увеличил благодарение на нарастване с 6,3% на доставките за Турция и Европа (главно за Франция) до 9,7 милиона тона, съобщи руското издание, позовавайки се на данни за проследяване на кораби от компанията Kpler.

Изданието обаче отбелязва, че руският завод за LNG "Сахалин 2" е спрял износа на втечнен газ от 20 юни, вероятно поради необходимост от поддръжка.

Компанията "Газпром" контролира 77,5% от Sakhalin Energy, която управлява централата, разположена в южния край на руския тихоокеански остров Сахалин. Други акционери са японските фирми Mitsui с дял от 12,5% и Mitsubishi с 10%.

Операторът на проекта не отговори на искането за коментар от страна на Ройтерс. Агенцията отбелязва, че обикновено през лятото се извършва годишна поддръжка на съоръженията.

През юни руският износ на LNG е намалял с 3,7% на годишна база до 2,3 млн. тона, от които 1,44 млн. тона са били изпратени в Европа, 680 хил. тона са били изнесени в Азия и 220 хил. тона не са били номинирани за дестинация.

Руското издание посочва, че Франция е била основната дестинация за руски LNG през първата половина на годината, получавайки 3,2 млн. тона, което е ръст от 86,8% спрямо същия период година по-рано.

Миналия месец Европейският съюз (ЕС) прие нови санкции срещу Русия, включително забраната за трансбордиране - прехвърляне на товари LNG от един кораб на друг - извън пристанища на ЕС.

Анализатори казаха, че ограниченията всъщност ще доведат до увеличаване на руския износ на втечнен природен газ за Европа, който не изисква операции по претоварване, за разлика от доставките на руски втечнен природен газ за Азия по западните маршрути, посочва "Комерсант".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени