Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоро от печат излиза "Изкуственият интелект: душа и силиций"

Петър Петров: Трябва да разсъждаваме върху това какво искаме от ИИ

От ИИ в училище има ползи и заплахи

| Интервю
Снимка: Pixabay

Заплаха или полза е Изкуственият интелект (ИИ) за образованието и внедряването му в българското училище?

Отговори на въпросите дава авторът на книгата "ИИ: душа и силиций" Петър Петров, директор ИИ в Eleven.

"И заплаха, и полезен може да бъде ИИ", казва той в интервю пред БНР.

"Може да бъде полезен, защото изцяло може да бъде внедрен за всякакви полезни цели в помощ на учителите и учениците. Но с него може да се отбива и номерът за домашните", предупреди специалистът.

И допълни, че е интересна ситуацията с учителите:

"Ако се сравняват познанията им с ИИ, е загубена кауза за учителите. Ролята на учителя е да променя, защото не е да даде знания на учениците, те много бързо вече си набавят знания, а учителят да помагат на децата да се развиват напред, да ги мотивират."

Петров обясни, че подобренията в ИИ се случват светкавично от екипи по цял свят, но "за мен е важно да се използва и да се придобива усет за какво може и какво не може да се ползва".

„Например да помолим ИИ да напише есе и в клас да го анализираме. Знанията бързо ги придобиваме и ИИ може да ти ги обясни. Да имаш натрупани знания не е много оценено от работодателите. Ключовите качества на новото поколение е да са креативни, да преборват проблеми. Сега е ключове да се пише „заявка“. Голям спор е писането на заявка или задаването на въпрос към ИИ. Това е нещо, което става ключово във всяка сфера, защото все повече дейности се извършват от ИИ и за да си ефективен е въпрос, колко добре си го искаш от ИИ“, коментира Петър Петров.

Той имал лекция пред над 550 учители и директори от цялата страна и е впечатлен, че те са проявили интерес и са имали въпроси към него. А скоро Петров ще е домакин на събитие в столичната Топлоцентрала, участието е 90 лв.

А за книгата си „ИИ: душа и силиций“, която е на печат и ще излезе до седмици, той казва:

"Искам да предам усещането, че ИИ не е една машина, а в нея може да има близки неща. Засягам креативност, съзнание, пазар на труда, крайни сценарии, ако не реагираме или регулираме тези неща. Душата е към връзката със съзнанието и на хората това не им харесва. Това са теми, върху които трябва да разсъждаваме, какво искаме."

И към момента за Петър Петров ИИ е повече силиций. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна