Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мигрантите като неоползотворен ресурс на българския пазар

Снимка: Радио София

Най-новият правен и икономически анализ на състоянието на трудовия пазар в България и ролята на миграцията в справяне с наличните предизвикателства Укрепване на трудовите права на мигрантите в България". Анализът е изготвен от експерти от ЦПП-Глас в България и Институт за пазарна икономика (ИПИ), съчетан с теренно проучване чрез провеждането на информационни интервюта с три целеви групи – уязвими работници мигранти; работодатели и представители на бизнеса, работещи с мигранти; синдикати.

Изводите от теренното проучване и двата анализа еднозначно посочват, че:

  • Нуждите на пазара на труда в България от работници се увеличават и миграцията ще има все по-голяма роля като алтернативен отговор на тези нужди;
  • Образователният и трудов профил на мигрантското население от трети страни в България е силно благоприятен;
  • Нуждата от допълнителна реформа и облекчаване достъпа до разрешение за работа, право на труд и ефективна интеграция на мигрантите е належаща;
  • Бежанците остават почти напълно неоползотворен трудов ресурс, въпреки демонстрираните успехи на целенасочените проекти за трудова интеграция;
  • Защита правата на работниците мигранти, особено най-уязвимите от тях, остава извън полезрението на държавата.

Подробности по темата разказа адв. Диана Радославова, ЦПП Глас. По думите й темата е нова:

"Правили сме страшно много анализи, публикации във връзка с бежанско-миграционни теми. Но как стигнахме до това да изследваме трудовия пазар и да изследваме ролята на миграцията? Причините са това, че в ежедневната си работа поради системата за закрила в България, поради цялостната миграционна политика, която в страната ни е изключително рестриктивна, по принцип когато чуваме за мигрант, първата асоциация ни е нещо негативно. Това се дължи именно на политиката, която ние водим."

Адв. Радославова поясни, че в контекста на работата постоянно се забелязва потенциала на мигрантите, които въпреки системата успяват да се интегрират. През годините е открит един нов техен партньор и това са работодателите, заяви тя.

"По данни на Агенцията по заетостта в началото на 2024 годи

на на българския пазар на труда липсват 268 хиляди работници. Това са цифри, които няма как да бъдат запълнени само с мигранти и бежанци. Но има място, в което темата за миграцията можем да я погледнем от друга гледна точка. Не само от гледна точка на защита и сигурност, а и от гледна точка на потенциал", сподели адв. Радославова.

 Според думите й, когато се говори за интеграция и достъп до права и услуги, мигрантите се сблъскват с една система, която работи, или с такава, която не работи. По отношение на икономическите мигранти са направени редица облекчения, но има голямо забавяне за разрешенията за работа. Цялостната система по менажирането има нужда да бъде облекчена, сподели тя.

Кои са секторите от българската икономика, в които могат да се реализират мигрантите?

По думите й икономическото проучване сочи, че Бургас и София са най-предпочитаните места за работа. Според преброяване цифрата на работещи чужденци между 18 и 65 годишна възраст е била между 77.8 хиляди души, което е около 2% от цялото трудоспособно население на страната. Адв. Радославова подчерта, че е много важен диалогът между синдикати и работодатели, тъй като когато се увеличава процентът работници мигранти в страната се увеличава и възможността за злоупотреби и експлоатация. Тя подчерта ролята на синдикатите като медиатор.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна