Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

| обновено на 07.07.24 в 08:46
Крепостта Овеч
Снимка: Димитрина Дончева

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг трибагреник:

Тази година клубът по народни танци „Настроение“ навършва 8 години и по този повод решават да направят нещо специално. И то е да ушият най-дългото българско знаме – 808 метра. Дарина Кирилова е хореограф и ръководител на клуба:

"Две ентусиастки от нашите танцьорки казаха, че те ще го ушият и се заеха с това, отне им около месец."

Ще разпънат знамето по цялата дължина на крепостта Овеч край Провадия. В тази сложна операция ще се включат над 100 души.

"Всичко ще направим на момента, защото то е доста обемно и няма как да го качваме и сваляме, така че направо в неделя качваме го и започваме да го разгъваме", казва Кирилова.

Знамето тежи около 30-40 килограма и ще бъде носено от трима-четирима души нагоре към крепостта.

"Първо започнахме да го навиваме на една тръба метър и половина, но то е доста голямо и просто нямаше как. В един момент започнахме да го правим на катове, увихме го в един огромен брезент, за да можем да го съхраним и чисто," посочва Дарина Кирилова.

Участниците ще са в народни носии. Всичко ще бъде заснето с дрон и публикувано в интернет. Всеки може да се включи в инициативата:

"Самата крепост се намира източно от Провадия, върху плато. Има формата на кораб. Много е лесно за откриване, има преден и заден вход, към града и за село Манастир, което е, там може и с коли да се стигне, по-малко път се върви до горе. Но нека, който желае, може в 18 часа да бъде там, ще се радваме", обясни Кирилова.

Идеята на организаторите е във времена на политическо и социално разделение и напрежение в обществото ни, да допринесат повече хора да се почувстват горди от това, че са българи. Една инициатива, която по свой начин да ни обедини, да събуди патриотични чувства. А после?

"След самото видео, знамето ще се разреже на много парчета и сме решили да го дарим на театри, читалища, кметства, който има нужда от трибагреник. По цяла България ще гледам да се свържем, може би ще го обявим и публично, така че който се свърже с нас ще се радваме да дарим," каза Дарина Кирилова.

Има и още една цел. Да популяризират Провадия като един от най-древните градове в Европа. Позитивна инициатива, която може само да ни  зарадва в интересните времена, в които живеем. И да се замислим над много неща.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна