Унгария и Словакия поискаха от Европейския съюз да убеди Украйна да възстанови транзита на основният руски доставчик на петрол за Източна Европа в лицето на "Лукойл", съобщава Блумбърг.
Будапеща и Братислава са готови да заведат дело срещу Украйна, за да разрешат проблема при липса на споразумение, заяви в понеделник унгарският външен министър Петер Сиярто след среща на външните министри на ЕС в Брюксел.
Миналия месец Киев затегна санкциите срещу руския енергиен гигант "Лукойл", като на практика забрани на фирмата да използва Украйна за транзитна страна за своя суров петрол.
Енергетиката се разглежда като потенциален лост за влияние върху унгарския премиер Виктор Орбан, който беше "трън в очите" на Украйна заради многократните опити да наложи вето или да смекчи санкциите на ЕС срещу Русия заради нейната военна инвазия, отбелязва агенцията.
Унгария и Словакия получиха пред време изключения от енергийните санкции на ЕС по отношение на вноса в Съюза на руски петрол.
Унгария желае така наречената "консултация", при която Европейската комисия разполага с три дни, за да намери решение от името на засегнатите държави членки на ЕС, каза Сиярто. Ако изпълнителният орган на ЕС се провали, Унгария и Словакия ще поискат от арбитражен съд да се произнесе по въпроса, посочи още той и добави, че смята действията на Украйна за нарушение на споразумението за асоцииране на страната към 27-членния единен блок.
"Унгария и Словакия започнаха консултация пред арбитражен съд поради частичната забрана на Украйна за транзит на суров петрол", каза Сиярто пред репортери. Той добави, че украинският външен министър Дмитро Кулеба, който се присъедини към срещата на ЕС чрез видеовръзка, отрече Киев да е отговорен за спирането на доставките на "Лукойл".
Въпреки че няма вероятност нито Унгария, нито Словакия да се сблъскат с недостиг на гориво, тъй като са налични алтернативни маршрути, включително през Хърватия, вече завишените разходи за бензин могат да нараснат допълнително, според Тамаш Плетцер, енергиен анализатор в Erste Group в Будапеща.
Не е ясно на какво "съчувствие" може да разчита Унгария в Брюксел, където днес външните министри обсъдиха потенциален бойкот на неформална среща следващия месец, на която Будапеща трябва да бъде домакин като част от нейното ротационно председателство на ЕС. В понеделник не беше взето решение за мястото на тази среща, но Сиярто каза, че има шанс то да се проведе в Брюксел, а не в унгарската столица.
Западните съюзници бяха разгневени от решението на Орбан да използва до голяма степен административната роля на ЕС, за да издигне собствената си личност и да се срещне с руския президент Владимир Путин като част от самозвана мирна мисия в Украйна - без съгласието на Киев или Брюксел, отбелязва Блумбърг.
Унгария иска доставките на "Лукойл" да се възобновят бързо, за да се избегнат вреди за икономиката, каза Сиярто. Той отбеляза, че Унгария получава около 2 милиона тона суров петрол от "Лукойл" годишно, което представлява една трета от общия ѝ внос, докато Словакия получава около 2,5 милиона тона, което се равнява на 45% от нейния внос.
Словашкият премиер Роберт Фицо, който оцеля при опит за убийство през май, разговаря през уикенда по телефона с украинския си колега Денис Шмигал, за да търси решение. Той предупреди, че санкцията на Украйна срещу "Лукойл" може също така да застраши доставките на дизел от Словакия за Украйна, които доставки, според него, представляват една десета от доставките за разкъсваната от война държава.
Сиярто пък каза, че Унгария е основен износител на електроенергия за Украйна, но не спомена, че Будапеща обмисля спиране на тези доставки като ответна мярка на хода на Киев.