Лидерът на протестното движение, което доведе до демонстрациите, станали в крайна сметка причина и за оставката на премиерката на Бангладеш Шейх Хасина Вазед вчера, сега иска начело на преходното правителство в страната да бъде нобеловият лауреат за мир Мухамад Юнус, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
"Решихме, че трябва да бъде съставено временно правителство с главен съветник, тоест с ръководител на правителството нобеловия лауреат за мир, доктор Мухамад Юнус, който има международен авторитет“, каза Нахид Ислам, основният ръководител на групата „Студенти срещу дискриминацията“, предизвикала масовите протести в страната.
Вчера командващият бангладешката армия, генерал Вакер Уз Заман обяви оставката на Шейх Хасина Вазед, която беше на власт от 2009 г. Той каза, че бързо ще бъде съставено временно правителство. Генералът по-късно днес ще има среща и с лидерите на студентското движение. Смята се, че премиерката е избягала в Индия.
Мухамад Юнус, който е на 84 години, е известен с това, че е извадил от бедността милиони хора благодарение на банката си за микрокредитиране. Заради това той беше отличен и с Нобеловата награда за мир.
Сега той се намира в Европа. А негов сътрудник каза, че досега той не е получил никакво предложение от армията на Бангладеш да стане премиер на временното правителство.
366 души загинаха в протестите в Бангладеш, започнали през юли, според данни на полицията. Демонстрациите, прераснали в сблъсъци, бяха породени от промяна на разпоредбите в законодателството относно квотите за назначения в администрацията на Бангладеш.
Днес текстилните фабрики в страната ще останат затворени, заяви представител на Асоциацията на текстилните производители и износители, предаде Ройтерс.
В неделя при протестите четири текстилни фабрики бяха опожарени в покрайнините на столицата Дака.