Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо климатът се промени толкова бързо?

Ако нямаше парников ефект, щяхме да живеем на ледена планета

Христо Панчев
Снимка: Мая Данчева

Защо климатът се промени толкова бързо, защо слънцето стана толкова силно и трябва ли наистина да се приспособим към новите условия или можем нещо да променим?

Оказва се, че да обвиняваме слънцето за високите температури е крайно несправедливо. Публикация в научно-популярната платформа Климатека.бг посочва, че слънцето далеч не е основният елемент, контролиращ температурата на Земята и , че слънчевите колебания допринасят за едва 0.1 процента от температурните промени.

Какво се случва тогава, че станахме свидетели на изключително горещи лета, на много топли зими, на силни бури и дъждове.


Затопля се не само земята, но и водата. Ледниците се топят,  повишава се нивото на световния океан.

Обясненията се търсят в две посокичовешката дейност, като причина за климатичните промени или някаква цикличност, в която Земята се затопля и изстива. В същата статия се дава пример междуледников период преди 120 хиляди години, когато температурата на Земята, нивата на въглеродния диоксит и на океаните са били по-високи от днешните. 

Кое е вярното и трябва ли да продължим да вредим на планетата? Какви ще са последиците и колко време имаме да направим промяната?

"Обикновено съдим за промените около нас според усещанията си и много по-трудно приемаме цялостната картина. Науката е нещо, което изследва промените по много различни начини в продължение на столетия дори и е факт, че климатът в продължение на милиони години се е формирал, променял под влияние на космически и земни фактори, разказа в "Нощен Хоризонт" Христо Панчев, част от екипа на Грийнпийс за Централна и Източна Европа. 

Панчев е и координатор в инициативата за "Зелено Възстановяване на Украйна".

Река замърсяване

"За промените на климата единственото потвърдено от различни научни източници и данни е, ролята на човешката дейност, изгарянето на фосилни горива и обезлесяването. И повишаването на парниковите газове. Наличието на парникови газове в атмосферата е нещо, което също има естествен произход в годините назад...Това се е дължало на активната вулканична дейност в далечното минало на земята.

Парниковите газове задържат топлината и ако нямаше парникови газове, щяхме да живеем в тотален студ, в ледената епоха.

Какво обаче се случва в съвремието ни - изравяйки от земните недра въглеводороди, получили се от гниенето на всякакви организми, ние сега ги изравяме и ги изгаряме, и ги изхвърляме в атмосферата, ние причиняваве затопляне.

Някои хора днес си мислят, че терминът "климатични промени" е нещо ново и модерно, сега възникнало, но науката за атмосферата и климата е много стара.


Първата концепция за това, че атмосферата задържа топлина съобразно газовия състав е от 1827 г., когато френският учен Жан Батист Фурие издава свое изследване.

Първата жена в климатичните изследвания - американката Юнис Нютън Фут, през 1856 година чрез експеримент доказва, че сгъстеният въздух се затопля по-бързо от нормалния, че въздухът, наситен с влага, или с въглероден диоксид също се загряват по-бързо, тогава в 19 век тя издава книга по темата, но под името на съпруга си, защото по онова време не е било възможно жени да публикуват научни трудове, разказа още Панчев.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени