Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Няма ваксина за петата болест, има преболедуване и има имунитет"

Проф. Василева: Няма ръст на заразени с петата болест

Водещ дерматолог е гост в този епизод на подкаста на БНР "Кожа и слънце" по темата още какви усложнения може да предизвика паравирус B 19

2
Проф. Снежина Василева
Снимка: Александровска болница

В този епизод на на тематичния подкаст „Кожа и слънце" на БНР изтъкнат дерматолог разказва за т. нар. пета болест. 

Има ли цикличност и сезонност  на "болестта на нашляпаните бузи"? Вълната отшумява ли вече? 

Само децата ли се заразяват или и възрастните? Защо инфекцията се предава най-бурно преди да се появи обривът

Как неспецифичната симптоматика затруднява правилната диагностика? 

Трябва ли да се избягват преките слънчеви лъчи

Има ли шеста болест

Слушайте епизода тук:

Гост по темата е:

🔴 Проф. Снежина Василева – дерматолог и венеролог в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска“ и професор към Университетската катедра по дерматология и венерология на Медицинския университет – София 


От разговора ще научите:

🔴 Какво представлява това заболяване и дали то се диагностицира само при децата

🔴 Защо сякаш досега не бяхме чували за тази вирусна инфекция с кожен обрив

🔴 Има ли ръст на заразените и това сезонно заболяване ли е

🔴 Спада ли броят на случаите у нас, в Европа и света

🔴 Трябва ли да се притесняват родителите и за какво да бъдат внимателни

🔴 Какви са симптомите

🔴 Колко е дълъг инкубационния период

🔴 Заразна ли е болестта 

🔴 Как се лекува болестта

🔴 Изгражда ли се имунитет

🔴 Кои пациенти трябва да се пазят от заразяване с петата болест 

🔴 Какви са другите кожни проявления на паравирус B 19 и защо те са по-опасни

проф. Снежина Василева

"Петата болест е една от т.нар. вирусни екзантеми, инфекциозно заболяване, които засягат главно децата до предучилищна възраст, но като всяко инфекциозно заболяване, което се предава от човек на човек, може да засегне и младите хора и възрастните, както и бременните, които не са го преболедували. 

Данните сочат, че около 60 % от възрастите придобиват имунитет поетапно през годините, но винаги има едни 30-40 %, които също ще го изкарат, каза за БНР проф. Снежина Василева – дерматолог и венеролог в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска“ и професор към Университетската катедра по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.

"Ако заболяването не се преболедува до 5- 6 годишна възраст, то може и тийнейджърите да се заразят, но след това човек придобива имунитет под формата на антитела и не би следвало те да боледуват отново. 

Съществува и едно понятие "хронична инфекция с нехронична пета болест", тоест хронична инфекция с паравирус B 19, ( това е вирусът, който причинява този вирусен екзантем), като тази хронична инфекция може да има някои рецидивиращи прояви с годините, които да се обострят при дадени моменти- като излагане на слънце, при стрес, при спадане на имунитета, но това са редки случаи, уточни специалистът.

Но петата болест се преболедува леко в детската възраст. Тя е наречена пета болест по реда на описването на тези екзантеми при детската възраст в края на19 век и началото на 20 век, това са известните ни детски шарки. 

Еритема инфекциозо или пета болест - "болестта на нашляпаните бузи" или паравирус B 19 е описана за първи път през 1975 г. Става дума за 19 номер серум в един панел B, ако може така да го опиша.

Има обаче и шеста болест, която се причинява от друг вид вируси. Това са херпесните вируси. 

Всяка една от предишните шарки, които са описани, си имат имена- като морбили, скарлатина, рубеола, но петата болест си запазва това кодово име, допълни още проф. Василева. 

По думите й петата болест не е от най-разпространените, тя възниква циклично - горе-долу през три години като епидемия. Предишната епидемия, която е описана в Европа и в света, е през 2020 - 2021 година, припомни тя. 

"Сега имаше известен епидемичен взрив - и в Скандинавските страни, в Германия, Европа, у нас включително, но смятам, че вече не сме на гребена на вълната. В момента няма ръст, има задържане. Болестта освен това има сезонен характер - пролетта и есента, поясни проф. Василева. 

В момента няма епидемиологично огнище, но вълната ако не е преминала, не се разраства, добави проф. Снежина Василева. 

Тя предупреди, че когато обривът е вече по лицето на детето, родителите няма смисъл да го изолират, то вече не е заразно. Заразният или инкубационният период е от една - до две седмици преди това, като заради неспецифичните грипоподобни симптоми, диагностиката е трудна. Само ако в детски колектив вече има диагностицирано дете, родителят може да се досети, че при неговото дете може също да има подобна инфекция. Тя може да премине спонтанно, но е добре болното детето да се изолира

Слънцето обостря симптомите на петата болест при детето и то трябва една седмица да стои далеч от плажа.

Лечението е симптоматично, като при грипоподобни болести. При възрастните хора може да премине на крак, без лечение. Няма специфично лечение, няма и ваксина, има преболедуване и имунитет. Няма проблем за здравите хора - деца или възрастни.

Проблемът е при т. нар. имунокомпрометирани хора и при бременните жени, при които до 20 - та гест. седмица трябва да се пазят силно от заразяване, защото болестта се пренася на плода. Този вирус има отношение към кръвните клетки, към еритроцитите и може да причини анемични състояния. Може да причини апластична анемия, аплазия на костния мозък, това се случва в много редки случаи, затова бременните жени трябва да са много внимателни.

Фетуси, които преживеят тази вътреутробна инфекция, след това не се предизвиква аборт или мъртво раждане, те израстват след раждането си напълно здрави хора. Но би могло да има и спонтанни аборти, мъртви раждания, затова с повишено внимание да се гледа на бременните жени, допълни проф. Снежина Василева от Александровска болница.  

При хората с понижен имунитет и при възрастните хора може да има и ставна симптоматика, подуване на ставите, сутрешна скованост, без обрив дори, като тези артритни болки може да продължат и по-дълго, разказа дерматологът.

"Този вид паравирус B 19 причинява и друг вид обриви, петата болест е най-лекото му проявление. За щастие тежките проявления на този вирус са много редки - това са васкулитни промени - засягане на стените на кръвоносните съдове, анемиите, даже понижаване на броя на всички кръвни клетки, поради потискане на костния мозък. 

От дерматологична гледна точка наблюдаваме т.нар. "Синдром на ръкавици и чорапи" - обривът симетрично засяга ръцете до китките и стъпалата до глезените - наблюдават се малки кръвоизливи с дребни червени обриви. Причинител е същият вирус, но това се проявява само при възрастните хора, обобщи проф. Снежина Василева.  


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна