Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докладът на ЕК: Газохранилищата в ЕС са пълни 90%

Кадри Симсон, европейски комисар по енергетиката
Снимка: ЕПА/БГНЕС

България е сред страните членки с най-висок процент жители, които не са успели да поддържат необходимата топлина в жилищата си през 2023 г.

Това се казва в оповестения от Европейската комисия доклад "За състоянието на Енергийния съюз“ за тази година. Той бе представен от еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон.

Данните показват, че населението ни е сред най-страдащите от енергийна бедност в ЕС.

20,7% от хората у нас не са могли да се отопляват адекватно през миналата година, но по-зле от нас са били Испания и Португалия с едва една стотна разлика.

През същия период 17,8% от населението у нас е изпитвало трудности при плащането на комуналните услуги.

През 2022 г. изкопаемите горива са съставлявали почти две трети или 65,4% от енергийния микс у нас при средно ниво в ЕС 69%. Делът на ядрената енергия в България е бил 20,9%, а на възобновяемите енергийни източници – 13,8%.

Електрическият микс в страната ни е доминиран от изкопаемите горива - 48,2% и ядрената енергия 43,2%. ВЕИ съставляват 19,1%, докато средният показател за ЕС е 39,4%.

В България има едно подземно газохранилище с общ капацитет 0,55 милиарда кубика. Това прави 20% от потреблението на газ у нас през 2022 г. В средата на август т.г. хранилището е било запълнено 83,83%.

Процесът по диверсификацията на изкопаеми горива у нас е доста напреднал, се казва още в доклада.

Газохранилищата в ЕС са запълнени 90% към 19 август, много преди крайния срок 1 ноември, се посочва в доклада. В него се отбелязва още, че делът на руския газ във вноса в ЕС е намалял от 45% през 2021 г. на 18% до юни 2024 г., докато вносът от доверени партньори като Норвегия и САЩ се е увеличил. 

"Намалихме търсенето на газ между август 2022 г. и май 2024 г. с 138 милиарда кубични метра", пише още в доклада и се подчертава, че цените на енергията са по-стабилни и остават значително под върховите равнища на енергийната криза от 2022 г. 

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени