"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ, някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.
"Казват, че като ръководител той не е налагал със сила властта си, но точно по този начин благ, по който е действал, това е било "желязна ръкавица" в кадифе..., разказа за БНР Момичил Карамитев.
Момчил Карамитев е режисьор и сценарист с дългогодишен международен опит. Карамитев е завършил кинорежисура в Рим и е работил с едни от най-известните имена в световното кино, включително Федерико Фелини и Мартин Скорсезе.
Той сподели пред БНР за новите си творчески проекти и предизвикателствата, пред които е изправен.
Поводът за гостуването му в "Нощен Хоризонт" беше представянето на документалния филм "Ангелогласният обединител", посветен на патриарх Неофит."Това, което още разбрах за патриарх Неофит е, че водещата сила при него е била музиката - не случайно филмът се казва - "Ангелогласният обединител" - той е бил брилянтен изпълнител на духовна музика и песен, бил е и композитор на църковна музика, сподели още Карамитев.
И то става дума за източнославянската музика, допълни режисьорът.
Филмът разкрива дълбочината на живота и делото на патриарха, а Карамитев сподели как се е вдъхновил от смирението и човечността на патриарх Неофит. Режисьорът разказа и за трудностите и радостите по време на работата по този проект – от смяната на екипи до избора на интервюирани личности, които разкриват важни аспекти от живота на патриарха.
"Музиката и църквата са били отправната точка на цялото семейство, което е живяло доста бедно и скромно, посочи още Карамитев.
"Чувството за мярка на патриарх Неофит е било много изострено, аз имах възможността да работя с един много богат архив, запознах се с младостта му, с неговите изяви като музикант, но и като зрял политик, той се е проявявал като силно дисциплиниран и аскетичен монах, но никой не е подозирал, че той има такава силна политическа интуиция, той е имал многообразен живот, разказа още Карамитев.
Той изрази съжаление, че не успял да се докосне и до детството на патриарх Неофит.
Момчил Карамитев сподели още за новите си игрални новели "Монолог за една актриса" и "Вариации за цигулка", които изследват необичайни коледни чудеса.
Историите в новелите съчетават хумор и тъга, като главният герой – възрастен музикант – се изправя пред предизвикателствата на старостта. Една от новелите е базирана на истински случай, а в интервюто Момчил сподели как тази история е намерила път към екрана.
Фестивалът "Любовта е лудост", в който Карамитев участва като част от журито, също бе тема на разговора. За първи път всяка награда на фестивала отиде при различен филм, а Карамитев обясни какво стои зад това решение и какви бяха критериите за избор на победителите. Той изрази възхищение от високото качество на продукциите и разнообразието на темите, които бяха разгледани на фестивала.
В своята дългогодишна творческа кариера, Момчил Карамитев работи в Италия и САЩ, като участва в продукции като "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, "Момиче за милион долара" на Клинт Истууд и телевизионни сериали като "Х-Файлс" и "Стар Трек".
Той сподели, че опитът му в тези международни продукции го е обогатил и оформил като творец, а връзката му с България остава силна чрез проектите, по които продължава да работи у нас.
Един вдъхновяващ разговор из света на киното, чудесата и творчеството. От документалните филми до игралните новели, той продължава да създава изкуство, което провокира размисъл и оставя траен отпечатък в сърцата на зрителите.
Още по темата слушайте в звуковия файл.