Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Централна и Източна Европа бавно се възстановяват след наводненията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма опасност страната ни да бъде застигната от циклона, който причини наводнения и взе жертви в Централна и Източна Европа. Те са най-малко 23, съобщиха властите в Австрия, Полша, Чехия и Румъния. На места ситуацията започва да се нормализира, но в много райони все още отчитат повишаване на нивото на водите.

Военни, полиция, пожарникари и доброволци продължават да оказват помощ на хората в засегнатите от наводненията райони в Долна Австрия. Над 30 души са били спасени с хеликоптери през последните дни. Продължава оценяването и на щетите. Все още има ограничения за обществения транспорт в региона. В допълнение към железопътния трафик множество регионални автобусни линии също трябва да бъдат съкращавани заради затварени пътища. Все още има ограничения по западния маршрут. Високоскоростната линия през Тулнерфелд към момента не е проходима.

Във Виена всички линии на метрото отново се движат по целия маршрут.


След опустошителните наводнения планинската спасителна служба издаде предупреждение и за повишена лавинна опасност в Долна Австрия, след като необичайно голямо количество сняг падна на ниска надморска височина. 

Въоръжените сили на Полша са разположили хиляди войници, за да се борят с последиците от наводненията, опустошили югозападните части на страната. Полското правителство вече обяви бедствено положение в пострадалите райони.

Междувременно служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че правителството е изпратило писма до областните управители, които отговарят за населените места по поречието на Дунав, за да предприемат превантивни мерки при евентуално повишаване на нивото на реката.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени