Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законодателната инициативност мери следизборните възможности за коалиции, отбеляза журналистът

Петьо Цеков: Скандалите вдигат избирателната активност

"Нямаме достатъчно мнозинство, което да приеме всичката тази законодателна плява"

| Интервю
Петьо Цеков
Снимка: Мария Филева

"Когато наближат избори, винаги започва да се чувства една свръхактивност, загриженост за обществото - популизъм, който започва да дразни даже. А сега, когато сме в условия на действащ парламент, който е в условия на предизборна кампания, нещата направо загрубяват".

Това коментира пред БНР журналистът Петьо Цеков, заместник главен редактор на електронното издание "Сега". 

"Имаме парламент, който изведнъж става свръхактивен и започва да бълва законодателна продукция, която е дълбоко популистка, въпреки че понякога почива на някаква здрава логика. Кандидати за спасители бол, законодателни инициативи бол - въпросът е в качеството на цялата тази работа и то е доста съмнително", изказа мнението си той в интервю за предаването "Преди всички".

По думите му законодателите от която и да е партия се опитват да акцентират върху проблем, който наистина съществува, опитват се да го решат, но по начин, който не е достатъчно чист. Освен това той напомни, че липсва парламентарно мнозинство за решаването на който и да е проблем. "Получава се или законодателно недоносче, или просто цялата па̀ра отива в свирката", смята журналистът. И обясни:

"Нямаме достатъчно мнозинство, което да приеме всичката тази законодателна плява, която се навърта в деловодството на парламента. За друго нещо може да е белег тази законодателна инициативност - за мерене на следизборните възможности за коалиции. Някои закони и предложения се правят, за да се опипа почвата". 

Относно Закона за референдумите е ясно, че броят на избирателите, които трябва да се подпишат, за да стартира една законодателна процедура, е твърде висок в България, даде пример Петьо Цеков и добави: 

"Този проблем е от минимум 15 години. Той не може да бъде решен точно сега. Иначе е прекрасна идея. /.../ Всичко е предизборна па̀ра в свирките". 

Журналистът вижда спасение само в скандалите, които се движат в партиите. Според него скандалите вдигат избирателната активност, а не диалога с избирателите. 

Конституционната промяна е добра, смята той. По думите му проблемът на България не е, че няма законодателство, а че то не се практикува по най-правилния начин. "Правилно е да има парламент, който да е постоянно действащ орган, но не е добре този парламент да се ползва за предизборни цели". 

И все пак журналистът е на мнение, че единствената възможност за стабилно правителство поне за 1-2 години е между ПП-ДБ и ГЕРБ.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Петьо Цеков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени