"Не е бедата дали един човек ще си купи ацетизал от вендинг машината. Това няма да ми изземе бизнеса. Въпросът е, че тук става въпрос за корпоративен проект". Това заяви пред БНР Константин Качулев, председател на Националната аптечна организация, след като парламентът даде зелена светлина за работата на вендинг машини за лекарства, които се изписват без рецепта. Предложението на партия "Възраждане" бе прието на първо четене с промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Вендинг машини - с кенче или хапче - "подменят ли се" нуждите на пациента?
"Аптеката ми работи на територията на Земен. Ако има такива машини и вземат 70-80 процента от дрогерийната част – санитария, козметика, продукти без лекарско предписание, парите по методиката на Здравната каса няма да са достатъчни. Ако ми се изземе дрогерийната част, в един момент аз ще затворя цялата аптека. И тези три общини, които са обслужвани по Здравна каса, в един момент няма да може да се обслужват".
Аптеката на Качулев е единствената в общината и обслужва близките села. Той поясни в предаването "Хоризонт за вас", че новата методика на НЗОК за финансиране на аптеки в малки населени места дава възможност за издръжката им.
"Вече са открити 13 или 15 аптеки по тази методика. Моята е сред тях".
Константин Качулев алармира също, че "има хора, които търгуват и спокойно качват в някакви електронни страници, че се продават лекарства от Турция и Гърция".
"Тези неща трябва да бъдат регулирани".
Собственикът на аптека разказа, че в Турция и Гърция имат национална лекарствена полтика, която следват от години и поддържат по-ниски цени.
"А тук е едно много високо ДДС на лекарствата, което клиентите плащат от джоба. Това е една от големите причини за високите цени".
Качулев отбеляза и че "дъвката "цени на лекарствата" влиза в устите на политиците в такива моменти, в които трябва да се обръщат към хората".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Предложението за вендинг машините за лекарства, които да осигурят денонощен достъп до медикаменти без рецепта, предизвиква недоволството на фармацевтичния бранш. В същото време жителите от пограничните райони, като тези в Източните Родопи, редовно пътуват до Гърция и Турция, за да си купят лекарства. Причината е в това, че цените са по-ниски, а качеството – много по-добро. В Кърджали дори вече има редовна автобусна линия. Подробности може да чуете в репортажа на Валя Апостолова.