Тази вечер в Троян се открива Фестивалът на сливата и сливовата ракия. С празнично шествие участниците ще преминат по централната улица на града, а БНР е медиен партньор.
Това е 31 - вото му издание. Журналистът Генади Маринов, който по онова време е рабитил в Музея на художествените занаяти, разказа как се е зародила идеята за създаването.
"Тя е на една уредничка в Националното изложение на занаятите и изкуствата в Орешак. Казваше се Маргарита Копринска. Идеята беше прегърната от тогавашния директор на Националното изложение Стоян Стоянов и от колегата му от Музея на художествените занаяти – Тотю Тотев. Чрез тях получи институционална подкрепа".
В началото мислех идеята за тъпа, призна той.
"Мястото беше ясно – двора на Националното изложение в Орешак, който опира в огромната сливова градина на Троянския манастир. Получи се един празник - нещо, което оживя 30 години. Целта беше да се направи още един троянски купон. Шоуто беше във фокуса на нещата.
1993 година беше интересно време – някак бяхме подпряни от комунизма, но се опитвахме с всички сили да се оттласнем. Малко по-дръзко време, при всички случаи – по-свободолюбиво.
Аз имах пълната свобода от двете институции да правя каквото искам. В началото празникът беше много рошав".
Милко Диков – прочутият карикатурист също прегърна идеята, обясни Генади Маринов .
"Той направи логото на празника. Проф. Пенка Мондешка даде добра подкрепа. Художникът Иван Хаджийски нарисува страхотни неща като фон".
И празникът дойде в Троян, обясни журналистът.
"По-късно се появи и подкрепата на общината".
Фестивалът никога не е замислян като възстановка, а като градски празник.
"Стана си троянски бранд, пълни хотели и механи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.