Огромните промени, които се случват с човешкия мозък по време на бременност, бяха документирани за първи път от учени с ядрено-магнитен резонанс в продължение на години.
Жената, която е била изследвана, също е учен - Елизабет Чрастил, която е и един от авторите на научния труд. През 2019 г. тя забременява ин витро и с надеждата да бъде установено точно как бременността засяга мозъка, тя се подлага 26 пъти на компютърна томография и кръвни изследвания. Те започват 3 седмици преди зачеването и приключват две години след раждането на сина ѝ.
Учени и преди са документирали промените в женския мозък при бременност, но новото изследване, публикувано в научния журнал за невронаука "Нейчър нюросайсънс" (Nature Neuroscience) показва целия процес - преди зачеване, по време на бременността и след раждането.
Най-очевидна промяна е било стабилното увеличаване на сивото вещество в мозъка. Според независим експерт, цитиран от "Гардиън", научната е работа е била "истински героична" и проправя пътя за по-добро разбиране на мозъка при жените по време на бременността.
В момента учените събират изображения от други бременни, за да научат повече за рисковете от депресия след раждането, връзката между прееклампсия и деменция, както и защо бременността може да намали мигрените и симптомите на множествена склероза.
Източник на изображението с научни данни: https://www.nature.com/articles/s41593-024-01741-0/figures/4