Албания планира да създаде суверенна микродържава в границите си, която да бъде управлявана от мюсюлмански суфистки орден, известен с насърчаването на "религиозната хармония и диалог", съобщава БГНЕС, като цитира албанския премиер Еди Рама.
Миниатюрният, подобен на Ватикана, анклав в албанската столица Тирана ще бъде политически дом на мюсюлманите бекташи. Те са четвъртата най-голяма религиозна общност в Албания след мюсюлманите сунити, православните християни и католиците, отбелязва АФП.
Орденът е основан през XIII век в Османската империя и е определян като толерантен, мистичен клон на исляма, отворен за други религии и философии.
Някои от най-важните му лидери се преместиха в Албания, след като бяха забранени в Турция в началото на XX век от модерният баща основател на страната Мустафа Кемал Ататюрк.
"Нашето вдъхновение е да подкрепим трансформацията на Световния център „Бекташи“ в Тирана в суверенна държава, нов център на умереност, толерантност и съвместно съжителство", заяви Рама на 22 септември пред ООН в Ню Йорк.
Според преброяването на населението в Албания през 2023 г. бекташите представляват 10% от мюсюлманското население в страната.
Орденът на бекташите в Тирана приветства решението: "Суверенитетът на Ордена "Бекташи“ е важна стъпка в укрепването на ценностите на приобщаването, религиозната хармония и диалога в един все по-разделен свят“, се казва в изявление на организацията.
Гражданството на новата държава с площ от около 10 хектара ще бъде ограничено до членове на духовенството и лица, занимаващи се с държавната администрация.
Нейното правителство ще се оглавява от лидера на бекташите и от съвет, който ще наблюдава религиозното и административното ѝ функциониране, се допълва в изявлението.