Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

81% от добавения нов ВЕИ капацитет през 2023 г. е бил по-евтин от този на изкопаемите горива

Снимка: БНР, архив

Въпреки увеличенията на разходите през последните години, възобновяемите енергийни източници остават икономически конкурентни на изкопаемите горива, тъй като 81% от новите мощности за възобновяеми източници през миналата година са били по-евтини от техните алтернативи за изкопаеми горива, се посочва в доклад на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), цитиран от сайта Оilprace.

Миналата година бяха добавени рекордните 473 гигавата (GW) възобновяеми мощности в световен мащаб, от които 81% бяха с по-ниски разходи от техните алтернативи, работещи с изкопаеми горива.

"С грандиозен спад на разходите до около четири американски цента на киловатчас само за една година, глобалните разходи за соларни фотоволтаици през 2023 г. бяха с 56% по-ниски от тези за изкопаемите горива и ядрените опции", се казва в доклад на IRENA, публикуван на срещата на върха за глобалните възобновяеми източници по време на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

"Цените на ВЕИ вече не са извинение, напротив. Рекордният ръст на възобновяемите енергийни източници през 2023 г. е пример за това", каза генералният директор на IRENA Франческо ла Камера и добави:

"Евтините възобновяеми енергийни източници представляват ключов стимул за значително увеличаване на амбицията и утрояване на капацитета за възобновяема енергия до 2030 г., както е моделирано от IRENA и определено от консенсуса, постигнат на срещата COP28 в Дубай".


На срещата на високо равнище за климата COP28 в Дубай в края на 2023 г. близо 200 страни поеха колективен ангажимент да утроят глобалния възобновяем капацитет до 2030 г., като целта е да се запази Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Това обещание означава, че глобалният възобновяем капацитет трябва да нарасне до 11,2 теравата (TW) до 2030 г. спрямо около 4,2 TW към настоящия момент.

По-рано днес  Международната агенция по енергетика (МАЕ) също представи свой доклад, в който посочи, че целта за утрояване на капацитета за възобновяема енергия до края на десетилетието (до 2030 г.) е все още постижима, но ще са необходими огромни инвестиции в електрически мрежи и съхранение на енергия.

"Без мрежи и съхранение, утрояването на възобновяемите енергийни източници няма да успее", посочи МАЕ, добавяйки, че повече от 25 милиона километра електрически мрежи ще трябва да бъдат изградени или модернизирани до 2030 г., а глобалният капацитет за съхранение на енергия трябва да нарасне до 1500 GW до края на настоящото десетилетие. От тях 1200 GW трябва да бъдат в капаците за съхранение на батерии, което е почти 15-кратно увеличение в сравнение с настоящите нива.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени