Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рюте: Бих работил добре и с Тръмп, и с Харис

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Украйна има пълното право да нанася удари в дълбочина по територията на Русия - това заяви новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте, който официално встъпи в длъжност тази сутрин.
 
Той каза още, че полагащото се място на Украйна е в Алианса и трябва да се работи за нейния необратим път към него.

"Украйна води война на самоотбрана. Това означава, че тя има правото да се защити. И както знаем, според международното право, то не спира на границите. Това означава, че подкрепата за Украйна за нейната самозащита ѝ дава възможност да удря легитимни цели на територията на агресора".

"Всяка страна-членка от Алианса сама решава дали да позволи на Украйна да извършва такива удари с оръжията, които ѝ предоставя", побърза да уточни той.

Новият генерален секретар на Алианса каза още, че би работил добре и с Тръмп, и с Харис и че не се притеснява от резултатите от президентските избори в Съединените щати:

"Не се притеснявам. Познавам достатъчно добре и двамата кандидати. Работих 4 години с Доналд Тръмп Той ни притисна да отделим повече пари за отбрана и успя. Също ни притискаше и за Китай и смятам, че беше прав и за това. Разбира се, Камала Харис има чудесен опит като вицепрезидент и е високо уважаван лидер. Така че ще мога да работя и с двамата".

По отношение на Китай той бе категоричен, че няма как помощта на страната за Русия в конфликта да остане без последствия:

"Чрез подкрепата си за руската военна индустрия, Китай се превърна в основен лост на войната на Русия в Украйна. Не може Китай да продължи да нагнетява най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, без това да се отрази на интересите и репутацията му".

Путин често използва ядрената заплаха и иска ние също да говорим за нея, каза Рюте в отговор на въпрос за новата руска доктрина за ядрените оръжия:

"Разбира се, ние редовно чуваме заплахи от Кремъл. Истина е, че ядрената реторика на Путин е безразсъдна и безотговорна, но същевременно нека заявя много ясно - ние не виждаме никаква непосредствена заплаха от употребата на ядрени оръжия".

Като други приоритети той посочи увеличаването на разходите за отбрана и засилване на сътрудничеството с близки по виждания партньори като Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна