Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ:

За Тръмп ваденето на нови детайли по делото за Капитолия е намеса в изборите

Проведеният дебат между кандидатите за вицепрезиденти сигурно ще остане единствен

Доналд Тръмп-младши (вляво) говори с водещия на Fox News след вицепрезидентския дебат между Тим Уолц и Джей Ди Ванс

Тази седмица бяха оповестени пред обществото детайли от делото срещу Доналд Тръмп и действията му около 6 януари 2021 г. и щурма на сградата на Капитолия. През лятото Върховният съд реши, че дава имунитет на президенти що се отнася до действията им в ролята им на президент. Новата информация показва посоката на обвинението, след решението на Върховния съд. Срещу Тръмп има няколко криминални дела като конкретно за това той е обвинен, че се е опитал незаконно да блокира приемането на резултатите от изборите, спечелени от Джо Байдън през 2020-та. Тръмп отрича да е виновен. 

Това коментира пред БНР-Радио София Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".

В новия документ екипът на специалния прокурор Джак Смит казват, че Тръмп е "прибегнал към престъпни деяния" след като е загубил вота. И нещо повече - той е действал в качеството си на кандидат за пост, в качеството си на обикновен гражданин. Така те отговарят на решението на Върховния съд. За прокуратурата решението не касае Тръмп, защото той се е опитал да спре изборите като частно лице, а не като официално такова. 

Сред 165 страници в документа са представени доводи отново, че бившият президент е бил наясно, че е загубил изборите.

За Тръмп правенето на части от документа публично достъпни е намеса в изборите.

Губернаторът на Минесота Тим Уолц и сенаторът от Охайо Джей Ди Ванс се срещнаха на първия и вероятно единствен дебат между кандидатите за вицепрезидент на САЩ. Двамата спореха по теми, свързани с имиграцията, абортите, икономиката, и демокрацията. 

Ванс сякаш бе по-уверен като дебатьор от Уолц и успя да покаже една по-мейнстрийм визия в контраст с по-радикални изказвания, с които е познат. Това беше важно, защото за някои избиратели това бе първият път, в който те го виждат. Уолц особено в началото беше сякаш притеснен и отговорът му на въпроса за напрежението между Израел и Иран бе показателен за това. 

Силният момент за него бе когато Ванс се изказа в подкрепа на уважение на изхода от изборите. Уолц се хвана за това и попита опонента си дали Тръмп е загубил изборите през 2020-та. Отговор не се получи - това бе голяма възможност за кандидата за вицепрезидент на демократите и той се възползва. Така зрителите видяха, че има нещо не както трябва при кандидат за вицепрезидент, който казва, че ще уважава изхода от вота, а кандидатът за президент до ден днешен продължава да поставя под съмнение изборния процес. 

Ванс  като цяло бе по-уверен и се показа като един традиционен републиканец. На няколко пъти той показа емпатия. Това бе нехарактерно като се имат предвид останалите му изяви - неотдавнашните му коментари за “бездетни дами с котки”. Ванс направи и нещо друго важно - отново в контраст с предишни изказвания - показа по-умерен тон по въпроса за абортите, но пък не се впусна в детайли. 

Американски официални лица предупредиха, че руските опити за повлияване на изхода от изборите в САЩ тази година се увеличават. Смята се, че руското влияние е в полза на Доналд Тръмп. Миналия месец група крайно десни американски коментатори бяха изобличени, че са получавали пари от руски медии. Двама руснаци бяха обвинени в пране на пари с цел тайно влияние на общественото мнение. Това явно не спира руските действия?

Американските власти действат твърдо с цел да покажат, че няма да се толерира външна намеса във вота. Има примери на затваряне на уеб домейни.

Трудна е да се реагира бързо като се има предвид, че сега с Изкуствен интелект могат да се създават подвеждащи сайтове и да се пишат подвеждащи статии изключително бързо без да се налага да наемаш стотици хора да вършат това. 

Дезинформацията се очаква да зачестява и притесненията са, че може да се стигне и до изтичане на информация примерно от лагера на Харис, информация, която да заеме основно внимание в новинарския поток. 

Но Русия не е единствената. Официални лица от разузнаването, цитирани от Ен Би Си, наскоро казаха, че пропагандни действия за залъгване на американците има също от Китай и Иран. Тези официални лица казват, че и трите страни използват Изкуствен интелект за целите си. Оценката е, че влиянието се е увеличило с Изкуствен интелект, но не може да се говори за революционна промяна. 

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна