Здравка Калайджиева: Решението на ЕСПЧ по жалби на Иво Прокопиев е от значение за широк кръг от хора
"Ако е вярно, че са постъпили и други искания за отнемане на имунитет и те не се внасят за разглеждане - това показва един недопустим двоен стандарт", каза тя относно случая със задържания Джейхан Ибрямов
Интервю на Силвия Великова със Здравка Калайджиева в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Две решения на Европейския съд по правата на човека бяха представени от Министерството на правосъдието като пробив, тъй като са свързани с обявяване за недопустими на две жалби срещу България - на бизнесмена Иво Прокопиев и на осъдения бивш кмет на Галиче Ценко Чоков.
"Това решение на съда е от значение за много широк кръг от хора, засегнати от обезпечителни мерки и производства за отнемане", коментира пред БНР бившият съдия в Европейския съд по правата на човека Здравка Калайджиева за случая с делото на Иво Прокопиев.
"За мен е някак неадекватно пресътворяването на прессъобщението на Министерство на правосъдието с твърдение, че тази жалба била отхвърлена, защото в България вече било получено обезщетение или че жалбоподателите получили възмездие или че жалбите са недопустими".
Съдът в Страсбург нито отхвърля, нито заявява, че тези оплаквания са недопустими, уточни тя в предаването "Преди всички". И добави:
"Нещо повече - присъждат се на жалбоподателите разноски. Тези решения не са окончателни. Те се изпращат на Комитета на министрите за наблюдение на изпълнението. Съдът е приел, че въпросът е решен след вдигането на обезпечителните мерки, а въпросът за обезщетението, което евентуално може да се търси на национално равнище, е приел, че може да се извърши на национално равнище и че няма пречки българските съдилища да спазват стандартите на Конституцията и да приложат тези стандарти такива, каквито са вече установени в едно по-ранно решение. Тепърва може да се наблюдава дали и по какъв начин българските съдилище биха разгледали въпроса за евентуално дължимото обезщетение на жалбоподателите и Комитетът на министрите ще наблюдава изпълнението на това решение".
По думите на адвоката тези решения не са окончателни. Съдът може по всяко време да върне жалбата за разглеждане, посочи Калайджиева и добави, че това зависи от обстоятелствата.
Според нея решението е много важно, защото засяга не само решенията за отнемане, но и начина, по който се налагат запори, възбрани и то на много сериозно количество. В България има запорирано имущество във връзка с производствата за отнемане, които са с колосални размери, отбеляза тя.
"Българското правителство е убедили Европейския съд, че българските съдилища ще прилагат тези стандарти. Тепърва има да видим дали българските съдилища ще успеят да ги съобразят тези стандарти в своята практика по Закона за отнемане на незаконно придобито имущество", коментира Здравка Калайджиева.
Правилото за разглеждане на оплакванията от ЕСПЧ е да се даде първоначално възможност на националните власти да разгледат въпроса, посочи тя за делото на осъдения бивш кмет на Галиче Ценко Чоков.
Относно случая със задържания кандидат за депутат Джейхан Ибрямов Здравка Калайджиева коментира:
"Тези имунитети и разрешението за снемането им са създадени тъкмо за да не се допуска произвол и не е ясно защо е необходимо задържане под стража при липса на изрично съгласие. Доколкото разбрах решението на съда за налагане на мярка задържане под стража е свързано с опасността да се извършат нови престъпления. Това само по себе си би трябвало да бъде основание, но дали то е дадено при спазване на процедурата е отделен въпрос и той съвсем не е за пренебрегване".
За нея е тревожно казаното от Джевдет Чакъров, че пред парламента е имало много искания за отнемане на имунитет, но от тях не всички се разглеждат своевременно. Според нея няма пречка председателят на НС, в отсъствието на заседания на парламента, да даде еднолично разрешение или да откаже такова.
"Ако е вярно, че са постъпили и други искания за отнемане на имунитет и те не се внасят за разглеждане - това показва един недопустим двоен стандарт".
Цялото интервю на Силвия Великова със Здравка Калайджиева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.