Ако в една европейска държава говорим за 4-5 % с рак на гърдата, открит в четвърти стадий, то в България този процент е почти двоен. Това обясни пред БНР хирургът проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Александровска болница.
Трудно е да се даде точна статистика за броя на жените с рак на гърдата в страната ни, обясни още той.
"Има липса на адекватно събиране на данни. Преди години, докато още действаше регистър, имаше ясно очертана посока пациентите да се увеличават".
Справка на Здравната каса е показвала, че за миналата година почти 4800 новорегистрираните пациенти са били подложени на лечение по клинични пътеки за това заболяване. Като основна причина за това проф. Маслянков посочи липсата на организиран скрининг.
В онкологията сме приели един лимит от пет години, когато пациентът след поставяне на неговата диагноза и предприемане на лечението, няма наличие на заболяване. Тогава приемаме, че той е излекуван. Но това е много относително. Самите тумори не са еднакви. В колкото по-ранен стадий се хване един тумор, толкова по-голям шанс има да бъде излекуван".
Той обясни, че биопсиите са различни видове и трябва внимателно да се подбере правилната, както и подходящото място, от което да се вземе.
Според проф. Маслянков "на половината от пациентките се променя адекватността в посоката на лечение".
"Ние не се притесняваме от тумора, а от потенциалната възможност да има разсейки".
Има някои неща в клиничните пътеки, които трябва да се преосмислят, отбеляза още той.
"Не може да сложим под общ знаменател всичко, което оперираме".
Проф. Свилен Маслянков е сред организаторите на Национална конференция за рак на гърдата.
"В България имаме нужда да си унифицираме подхода, нещата да стават по правилния начин. Това е мултидисциплинарно заболяване. Поканени са хора от всички специалности. Има и муждународно участие. Приканвам най-вече младите".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.