Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

| Интервю
Десислава Денева
Снимка: Ани Петрова

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи".

В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни. Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са също съществени, добави авторката пред БНР и обясни:

"Нюансът някой път отразява най-вярно психологическото състояние на автора".

Картините в изложбата са от близките няколко години, отбеляза Денева и посочи:

"Те не са разнопосочни. Обединени са именно от моето изконно желание да бъда максимално искрена пред себе си и пред публиката".


Има картини, които са посветени на реакцията ми като майка и жена против войната, сподели художничката. В тях тя посочи, че е вложила много емоция. Има и пейзажи, към които тя се е върнала по време на ковид пандемията.

Според нея някои от картините биха могли да натъжат хората. Но:

"Изкуството не е само да украсява нечий дом".

Изобразителното изкуство в България е конкурентно, категорична е Десислава Денева. По думите ѝ обаче менажирането на модерното изкуство все още продължава да бъде огромен проблем за съвременните автори:

"Менажирането във визуалните изкуства – би трябвало в страната да има по-силна критична маса, един по-критичен поглед, който от една страна би разбунил духовете, но от друга страна би накарал автора да се чувства по-значим в собствената си страна".


Куратор на изложбата е проф. Аксиния Джурова. За нея тя пише:

""Крещяща тишина", "Желязна луна", "Някъде тук" не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите "Метаморфози" и "Оксиморони". Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите ѝ да погледне на явленията от тяхната необичайна страна.

Платната, които тя излага в Галерия "Българи" са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от "зоната на комфорта", както самата Деси Денева казва, за да открие истинския комфорт – хармонията и красотата на природата.

"Капсулирането" ни по време на пандемията, безпомощността и хаоса пред справянето с него, последвалите военни конфликти, връщащи ни десетилетия назад към познатите от филмите руини на градовете и обгорелите стволове на дървета в природата, след пандемичния, електронно-генериран свят, коварен в своята виртуална реалност, всичко това присъства в нейните впечатляващи с интерпретацията си картини. И ако нямаше сред тях изящните ѝ пейзажи, в които художничката се е смирила пред величието на природата, щяхме да останем само с първия прочит на хаотичното ни ежедневие. Това, което обаче не е заглушило сетивата ѝ пред природната хармония. Качество не позволило на художничката и високотехнологичния ни днес свят, мултиплициран от медийната стихия, да разкъса психическата ѝ устойчивост, да засегне духът ѝ, както и надеждата. Надежда за възможностите да примири дори несъвместимите дух и материя "Някъде тук", както Деси Денева е озаглавила изложбата си".


Снимки: Ани Петрова

Цялото интервю на Спас Крайнин с Десислава Денева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени