Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нискомасленото кисело мляко - трябва ли да внимаваме с консумацията му?

Киселото мляко с овесени ядки се смята за здравословна закуска
Снимка: Рixabay

Любителите на нискомасленото кисело мляко трябва да внимават, защото мислейки, че се хранят здравословно, може всъщност да си вредят. Това става ясно от думите на професор Тим Спектър - лекар, професор по генетика, цитиран от Mirror.

В подкаста ZOE Science and Nutrition, професор Спектър говори с д-р Крис Ван Тулекен за опасностите, които крие нискомасленото кисело мляко като ултрапреработена храна.
„Ако на опаковката е написано, че е нискомаслено, вероятността да имате фалшиво кисело мляко е по-голяма, отколкото ако е пълномаслено“, казва проф. Спектър.

Една от илюзиите на нашата система за снабдяване с храни е, че тя съществува, за да ни доставя храна, а не това е начинът, по който работи. Тя съществува, за да извлича пари от нас и затова гениалността на нискомасленото кисело мляко е, че можете да го продавате на по-висока цена, именно защото в него няма мазнини“, отбеляза Ван Тулекен.

Експертът обясни, че много производители на нискомаслено кисело мляко използват модифицирано царевично нишесте или ксантанова гума, за да възпроизведат вкуса и текстурата на пълномасленото кисело мляко, но това означава, че в продукта са добавени много повече съставки, което пък го превръща в ултрапреработена храна.

„Нищо от това не е направено с оглед на нашето здраве“, добавя д-р Крис Ван Тулекен.

Професор Тим Спектър предупреждава за опасностите, които крият ултрапреработените храни, наричайки ги „бомба със закъснител в бъдещето“, защото могат да имат дългосрочно въздействие върху здравето.


По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна