Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 3700 деца в Старозагорско са със статут "чужбина", проверяват колко от тях се водят редовни ученици у нас

Снимка: Радио Видин

3757 деца в Старозагорска област са със статут "в чужбина". За над 1500 от тях е необходимо да се провери дали все още са извън границите на България или са се завърнали у нас. 

Това стана ясно по време на среща в Областната администрация по Механизма за обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст

По думите на областния управител Методи Марков, по време на дискусията е станало ясно, че не са редки случаите при които при проверка на адрес се установява, че съответното дете е извън България, но в същото време то продължава да се води като редовен ученик в училище и дори не получава неизвинени отсъствия. 

"Към Механизма за обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителната предучилищна и училищна възраст, действа електронна платформа, в която тези данни би следвало да бъдат отразени от съответните образователни учреждения. Проблемът обаче идва оттам, че някои от училищата не го правят,  обясни началникът на РУ на МОН в Стара Загора Милена Йолдова. 

"При внезапна проверка в едно от учебните заведения на територията на областта, от 30 ученика в клас е открит само един", е станало ясно по време на срещата по Механизма, съобщи областният управител Методи Марков. 

"Правим непрекъснати проверки и за съжаление такива случаи има. Обикновено прилагаме методически наказания, но ако тенденцията продължи има разнообразен набор от мерки", категорична е Милена Йолдова, началник на РУ на МОН в Стара Загора. 

И ако при някои от проверките са открити нарушения, в 12 ОУ "Стефан Караджа "в квартал Лозенец в Стара Загора коректно и съвестно попълват данните в платформата за учениците, които са заминали в чужбина. 

Средногодишно става въпрос за около тридесетина деца, като обикновено те се завръщат в рамките на до един - два месеца. И отново се записват в училище. Кое е онова, което сработва в 12 ОУ и успява да върне децата  обратно в класните стаи - според ръководството, причините са комплекси - школото се намира в сърцето на квартала, разполага с добра материална база, която се и обновява, има вече три кабинета с интерактивни дъски, работи се и по външни проекти".

" Ами например интерактивните дъски са много интересни за моите ученици,", казва Андрей Русинов преподавател в 12 ОУ и  част от екипите по Механизма за приобщаване и връщане на децата в класните стаи.  "Родителите тук са мотивирани децата им да продължат да учат. Отделно е работата на терен - провеждаме разговори, обикаляме адреси, когато знаем за дете, което не е обхваното от учебния процес, разказва Русинов. 

Колко точно са учениците на хартия и защо ги има - след срещата с отговорните по темата институции, областният управител на Стара Загора има мнение: "Нишката се къса и заради принципа "парите следват ученика"".   

С този извод е донякъде съгласна и началникът на РУ на МОН Милена Йолдова. 

А за да стане ясен броят на децата, които не са обхванати от учебния процес след като са се завърнали от чужбина, 75 екипа започват проверки. Срокът да бъде установена точната цифра на  изгубените към момента за образованието ученици, е до 30 ноември. 


По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна