Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да живееш без лекар на село, оцеляване на ръба

Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години.

Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар, който почина миналата година. След неговата смърт практиката е незаета.

„Трудно е. Без лекар не може. Навсякъде лекар трябва“, категоричен е Емин, когото срещаме в селото. Той уточнява, че викат Бърза помощ, когато се наложи.

„Едни викат Бърза помощ, които имат коли, отиват в града, в Кърджали“, допълва Раим.

„Една минута решава живота, нали. Няма лекар, това е. Трудно е, много е трудно“, уточнява мъжът, според когото заплащането е ниско, а лекарят в този район трябва да получава заплата „най-малко сигурно 3-4 хиляди лв. за да бъде тук. Районът е много голям. Може и 5 да получи.“

Че е трудно, потвърждава и Сабри. Той смята, че трябва да дойдат млади лекари, които да получат добри условия за работа и най-малко 3000 лв. заплата.

„Нашите хора са стари тука и няма как да отиват в Кърджали, болни са и нямат направления къде да вземат… Хората от тука отиват в Кърджали без направление, влизат у частни лекари и така“, обяснява мъжът.

Колко трябва да получава един лекар в Боровица

Най-малко три хиляди лева, той щото е учил човека, колко разходи е направил там като учи. Тука идват, дават 1500-2000 лв. какво са сега 2500 лв., какво са? Най-малко 3000 трябва да има.

Тунджай е от Голобрад и е единственият по-млад човек в селото. Казва, че често вози майка си до града на лекар. Случвало се е да помага и на други възрастни хора, които спешно трябва да потърсят медицинска помощ.

Трудно е, особено зимно време, „зимата сняг, заледени пътища, всеки няма джип като нас, с леки коли. И времето – половин-един час път имаме от тука до Кърджали зимата“, казва мъжът.

В община Ардино жителите по постоянен адрес са 31 хиляди, а по настоящ - 14 600 души.

Теренът е планински, а населените места разпокъсани. За да привлече лекари, които да заемат седемте селски практики, Общинският съвет прие да се отпускат допълнително по 1000 лв. месечно на тези, които дойдат, и да им осигури безплатно жилище. Въпреки взетите мерки, желаещи лекари да работят в района няма.

Липсата на медицинска грижа в доболничната помощ води до усложнения и по-трудна диагностика и лечение в следващия етап - болничната помощ. И това вече се вижда, казва д-р Гюнер Осман, управител на МБАЛ Ардино в общинския център Ардино:

„Най-вероятно ще се отрази във времето, по простата причина, че дейността на общопрактикуващите лекари най-вече е профилактична. Те трябва да извършват необходимия имунизационен минимум на населението, необходимите профилактични прегледи, а ние знаем, че много голяма част от всички заболявания, които водят до голяма инвалидизация и смъртност, могат да бъдат обхванати с най-обикновен профилактичен преглед. А тяхното ранно диагностициране и ранно провеждане на диспансеризация би предотвратило много смъртни случаи.“

Според него липсата на лекари за практиките в община Ардино си има логично обяснение – районът е планински и полупланински, а населението живее разпокъсано:

„При нас, за да се събере необходимият минимум пациенти, с които един общопрактикуващ лекар да си образува една практика, би следвало да има най-малко 1500 човека, а това трудно ще се събере от махалички, от малки населени места.“

Няколко лекари, включително и семейство медици са проявили интерес и са питали в последните месеци за условията да започнат работа в някоя от незаетите седем селски практики в община Ардино. До този момент обаче те стоят свободни. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна