Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ очаква глобален растеж от 3,2% през 2024 г. и 2025 г., но предупреди за нарастващи рискове

Снимка: МВФ

Международният валутен фонд очаква глобалната икономика да нарасне с по 3,2% през 2024 г. и 2025 г. , като прогнозата за следващата година беше леко понижена спрямо юлската за икономическа експанзия с 3,3%. Фондът обаче предупреди за ускоряване на рисковете за икономическия растеж - от войни до търговски протекционизъм, като в същото време отдаде заслуга на централните банки за укротяване на инфлацията, без да се стигне до рецесия.

Световната икономика ще нарасне с през 2025 г. с 3,2% - малко по-бавно от прогнозирания през юли растеж с 3,3%, посочи МВФ в последния си актуализиран доклад "Световни икономически перспективи", публикувана във вторник. Базираната във Вашингтон международна организация запази непроменена досегашната си прогноза за растеж на глобалната икономика с 3,2% през настоящата година.


Фондът също така очаква инфлация в световен план да се забави догодина до 4,3% от 5,8% през 2024 г.

От няколко години насам МВФ предупреждава, че световната икономика вероятно ще продължи да се разширява със сегашното си посредствено ниво в средносрочен план (осреднено ниво на растеж от 3,1% в петгодишен план) - твърде слабо, за да даде на отделните държави необходимите ресурси за намаляване на бедността и за справяне с изменението на климата.

"Рисковете нарастват в посока надолу и има увеличаваща се несигурност в глобалната икономика", заяви на брифинг главният икономист на фонда Пиер-Оливие Гуринша.

"Съществува геополитически риск с потенциал за ескалация на регионалните конфликти, който може да повлияе на стоковите пазари. Има възход на протекционизма, на протекционистичните политики, както и смущения в търговията, които също могат да повлияят на глобалната икономическа активност", посочи още той.

Въпреки че в доклада не се споменават изрично предстоящите в началото на ноември избори в САЩ, президентската надпревара след две седмици хвърля своята сянка на годишната среща, на които ще се съберат финансови министри и централни банкери от почти 200 държави в централата на МВФ и Световната банка във Вашингтон.

МВФ отбеляза потенциала за големи увеличения на митата и ответни наказателни мерки, въпреки че не изтъкна обещанието на републиканския кандидат за президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита от 10% върху глобалния внос в Съединените щати и 60% мита върху вноса на стоки от Китай.

Миналата седмица МВФ пък изрази загриженост и относно глобалния публичен дълг, който се очаква да достигне 100 трилиона долара, или 93% от световния брутен вътрешен продукт, до края на тази година. Ръстът ще се дължи предимно на големите дългове на САЩ и Китай.

"Рисковете за перспективите по отношение на дълга са силно наклонени във възходяща посока", предупреди МВФ.

Фондът повиши прогнозата си за растеж на БВП на САЩ през тази година до 2,8% (от 2,6% през юли), след което очаква по-сдържано забавяне на американската експанзия през 2025 г. до 2,2% (при юлска прогноза за растеж от 1,9%).

В същото време обаче МВФ вече очаква по-слаб растеж на БВП на Китай от 4,8% през 2024 г. (под 5% през юли), след което той да се забави до 4,5% през следващата годна (без промяна спрямо юлския доклад).

Фондът понижи прогнозите си и за растежа на еврозоната до 0,8% през тази (от 0,9% през юли) и до 1,2% през 2025 г (от 1,5% през юли), най-вече заради по-слабото представяне на германската икономика, за която МВФ вече очаква нулев растеж през тази година (при юлска прогноза за слабо повишение с 0,2%), след което слабо подобрение на растежа през 2025 г. до 0,8% (под юлската прогноза за растеж от 1,3%).

Октомврийски прогнози на МВФ и тяхната промяна спрямо прогнозите през юли и април


МВФ приветства политиките на централните банки по света за забавянето на инфлацията, без тези политики да доведа до насочване към икономическа рецесия, което Пиер-Оливие Гуринша определи като "голямо постижение" въз основа на очакванията за необходимите стъпки, очаквани преди няколко години за постигане на дезинфлация.

Все пак светът е изправен пред рискове от паричната и лихвена политика, която може да засегне растежа повече от планираното, влошаване на натиска върху държавния дълг в нововъзникващите и развиващите се икономики и подновяване на скокове в цените на храните и енергията поради климатични сътресения, войни и геополитическо напрежение, предупреди МВФ.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени