Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на анимацията

| Интервю
Снимка: pixabay

Днес отбелязваме Световния ден на анимацията. Денят се отбелязва от 2002 г. насам по инициатива на Международната асоциация на анимационното кино.

На този ден през 1892-ра в Париж художникът-изобретател Емил Рейно демонстрира публично своето изобретение - праксиноскоп или прожекционен апарат, благодарение на който показва движещи се картинки. За своя "оптически театър" той използвал 500 рисувани на ръка изображения. Така била създадена 15-минутната анимация "Бедният Пиеро".

Праксиноско́п


За създатели на анимацията обаче, се считат Джеймс Стюарт Блактън и Емил Кол, който създава през 1908-ма първия филм, направен с техниката на традиционната анимация и разказващ за човече, направено от пръчици.

За най-ранен анимационен филм обаче, се смята изгубеният "Апостолът", заснет в Аржентина през 1917 г, а 20 години по-късно компанията "Дисни" заснема първия пълнометражен анимационен филм - "Снежанка и седемте джуджета".

Кадър от филма

Анимациите не само развличат, но и помагат - и на малки, и на големи, разказаха за БНР психотерапевтите Боряна Кръстева и Живета Василева:

"Общуването с качествено изкуство много помага да разбираме човешкия свят".

"Филмите са един добър така провокатор на това ние през какво минаваме, как го преживяваме - малко като в огледало да можем да се видим какво става, т.е. по-лесно да го приемем, тъй като когато кажеш на някого нещо в прав текст, той го отрича".

В интервю за предаването "Нощен Хоризонт", посветено на анимацията и как този тип филми влияят за решаването или привличането на вниманието върху различни социални и емоционални проблеми, психотерапевтите разказаха и какво представлява психодрамата и как  чрез арт терапия можем да повлияем положително на психическото и менталното си здраве.

Мария Петрова, Живета Василева, Боряна Кръстева и Зорница Близнашка

В звуковите файлове може да чуете и какво се крие зад анимации като "Отвътре Навън" - първа и втора част, "Тайната на Коко" и "Енканто", т.е. повече за невидимото с просто око, а по-скоро осезаемото от нас като хора, които преживяват посланията, вплетени в тези филми на "Дисни". Като поколенческата травма и елементите от различни психични разстройства, заложени в "Енканто", теми като прошката, паметта за починалите близки след тяхната загуба - в "Тайната на Коко" и за емоционалното израстване в поредицата "Отвътре навън".

Постев на анимацията

Герои от анимацията

Герои от анимацията

По публикацията работиха: Венцислав Василев, Зорница Близнашка, Мария Петрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени