Как да продължи терапията за епилепсия, ако пристъпите не спират?
Започва Балканска среща - "Епилепсията не е присъда" в столицата
Веска Събева: Проблемът е и с липса на педиатри и офталмолози в ТЕЛК комисиите
У нас са останали много малко медикаменти за лечение на епилепсия, допълни Събева.
В момента в България се лекува по документи, а не чрез медикаменти, каза Веска Събева. Темата бе поставена и по време на Балканската среща “Епилепсията не е присъда”, организирана от “Асоциацията на родителите на деца с епилепсия”.
Проблемът с достъпът до лекарства е представен и пред парламентарната здравна комисия.
Асоциацията на родители на деца с епилепсия води и дело срещу Министерството на здравеопазването във връзка с достъпа до медикаменти за пациентите с епилепсия:
"Делото ще бъде и за дискриминация, затова, че лекарствата, заплащани по линия на НЗОК и се внасят и покриват у нас, са само за пациентите до 18 годишна възраст.
След 18 годишна възраст пациентите нямат достъп до тях, а по-голямата част от тях ние си внасяме от чужбина, някои от тях са и доста скъпи, много е трудно семействата да си купуват.
Да, два нови медикамента се вече достъпни у нас, както и съвременен метод за лечение, но медицинските изделия и всички останали медикаменти, които са на разположение на европейските пациенти, ги няма за нашите условия. А цените им за българите са високи, ние обикаляме с куфарите за тях из Европа, за да ги търсим.
Продължаваме да си закупуваме и медикаменти при спешни и животозастаршаващи състояния при епилептичните пристъпи.
Ние сме единствената европейска държава, която нямаме медикаменти за спешна реанимация и спешна помощ. А вече има толкова модерни медикаментозни начини, които спират гърча, те не са и толкова скъпи, държавата може да ги покрива, когато фирмите нямат интерес да ги внасят, каза още Веска Събева.
Още по темата в звуковия файл.