Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как смяната на часа влияе на здравето ни?

Снимка: Pixabay

Преди дни върнахме часовника с един час назад. Това правят около 70 страни в света, а експертите още дискутират дали това се отразява добре на организма и психиката на хората. 

Като всички живи същества и ние хората имаме нужда от повече дневна светлина, за да имаме енергия. Как да се справим с по-късия зимен ден, ще чуем съветите на Мартина Иванова, психолог:

"По въпроса за смяната на часа и връщането с един час назад часовниците през октомври по-голямата част от колегите психолози и психотерапевти сме се обединили, че това е негативно за нас и то по много начини.

Първо, тази смяна ни обърква чисто когнитивно, питаме се рано или късно е да ставаме. На второ място има статистически данни, които показват, че се наблюдава повишаване на нивото на депресии и тревожност, повишаване на пътни инциденти, на междуособици между хората.

Мартина Иванова

Нашият организъм обича ритмично и по един график да протичат нещата, защото нашето подсъзнание обича реда и подредбата. А когато това се променя, то е шоково за организма, нищо, че смяната става през уикенда. Но тези дни не са достатъчни, за да се адаптира организмът ни.

По-късият ден намалява нашата енергия. Знаем, че слънчевото греене ни помага да работим по-ефективно, знаем как това се отразява в Северните държави.

Промяната на обичайния ни ритъм води и до нарушения и на съня, повишаване на неврозите и психозите, допълни още психологът.

По думите и тази смяна се отразява по-рисково на по-чувствителните хора, на по-лабилните, по-емоционалните, но поне една седмица смяната на часовника се отразява на всички хора.

Тя посъветва да си лягаме по-рано, поне с 15 минути първоначално, да си откраднем повече почивка, да бъдем малко по-лежерни седмица в работата, докато се адаптираме, да медитираме, да се отпускаме по-различни начини от стресовите фактори.


Мартина Иванова е магистър-психолог, холистичен терапевт и мастер преподавател по методите на техники за емоционална свобода. Тя е автор на първата книга, издадена в България, която учи как да се разведеш със стреса и стъпка по стъпка да се разделиш с травматичното минало и да чувстваш радостта от живота.

Мартина Иванова: Да избягаме от канона на "трябва" и да послушаме вътрешния си глас


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна