Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

| обновено на 31.10.24 в 11:18
Зорница Русинова
Снимка: Мария Филева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България.

По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови анализа, възложени от президентството. Сред тях е актуализация на голям демографски доклад с конкретни препоръки за преодоляване на сериозни демографски и социално-икономически предизвикателства, включително в сферата на образованието и заетостта.

"Задълбочаването на конкретиката по отношение на демографските предизвикателства е особено важно за съвременния пазар на труда и системата на образованието", отбелязва Русинова. Тя подчертава, че неравенствата в образованието оказват значително влияние не само върху доходите, но и върху икономическото развитие на страната. Един от най-съществените фактори в тази насока е дигиталната компетентност – умение, което е важно не само за учениците и младите хора, но и за цялото работоспособно население. Липсата на адекватни дигитални умения ограничава възможностите за кариерно развитие и иновации на пазара на труда.

Тема от съществено значение за бъдещото развитие на работната среда според ИСС е и навлизането на изкуствения интелект (ИИ). Русинова отбелязва, че ИИ променя не само ежедневните ни работни дейности, но оказва и широко влияние върху целия социално-икономически живот. Затова ИСС е изготвил препоръки в две основни насоки. Първата е насочена към внедряването на новите европейски регулации, които засягат секторите на киберсигурността, трудовия пазар и етичните права, свързани с ИИ.

Втората препоръка обхваща влиянието на ИИ върху различни сектори на трудовия пазар и промените, които технологията ще наложи в организацията на труда и условията на работа. Русинова подчертава, че с напредъка на ИИ и новите технологии става все по-трудно да се прогнозират професиите на бъдещето за следващите 10-20 години. В тази връзка, ИСС призовава за промяна на образователната система и въвеждането на гъвкави програми за обучение на възрастни

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна