Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътуващият европейски университет" ще завърши в София и Скопие

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Финалният трети етап на "Пътуващия европейски университет" ще завърши в София и Скопие, "започваме в София 3 дни и заминаваме за Скопие, където ще работим до 7 ноември", съобщи д-р Петя Георгиева, главен асистент в департамента по „Политически науки“ на НБУ, българският партньор по проекта, в интервю пред БНР.

"Проектът е замислен преди година и става възможен с подкрепата на Френско-немската служба за младежта. 4 партньора са в този проект – българска, немска и група и от РСМ. Замислен е като "Пътуващ университет". Стартира през май т. г. в Дижон, Франция, а през юни е бил в Берлин. Финалният етап, със съорганизатор НБУ и университета "Св. Св. Кирил и Методий" в Скопие, е в София и столицата на РСМ", разказа д-р Георгиева.

Организатор на "Пътуващия университет" е директора на института по политически науки „Sciences Po“ в Дижон и ръководител на „Grande Europe Center“ (Център Голяма Европа) към Института Жак Делор - Лукаш Мачек.

"Беше лесно и бях щастлив да установя, че отговорите на партньорите бяха много бързи. Винаги има организационни трудности, но за концепцията от 4 институции имаше добра воля за успешно реализиране", сподели в "Хоризонт до обед" Мачек.

"Надявам се да се подобрят отношенията ни, ние сме съседни държави. Можем много да научим", каза Дорица Земон от СРМ.

Другата участничка в "Пътуващия университет" Мария Пеловска каза:

"Както каза един мой ментор, "ако всичко беше наред, ние нямаше да сме тук". Исках да провокирам себе си, да видя докъде ще стигнем по сензитивния въпрос за културата и историята с РСМ."

Д-р Георгиева обясни, че високообразованите студенти, участници в проекта, са обучавани как се водят преговори, "прави се медиация, както и какви са дипломатическите подходи".

"Студентите се срещаха с действащи политици от Бундестага, от Франция, предстои среща с български депутати утре след обяд. Лектори ги обучаваха във водене на преговори. Групите са 4, общо 24 студенти до 23 годишна възраст. Имаме надеждата, че проблемите, които тях не ги касаят, не може да бъдат заложник на тях. Трябва да се намери изход и да се намери да живеем в един ЕС", коментира д-р Петя Георгиева от НБУ.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени