Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Геополитическият разговор в България не се състои в неговата цялост"

Мария Симеонова: Пагубно е, че нямаме външнополитическа стратегия

"Стоплянето на отношенията между София и Скопие трябва да бъде високо в приоритетите на българските политици"

| Интервю
Мария Симеонова
Снимка: Иван Русланов

Пагубно е, че нямаме външнополитическа стратегия. Това заяви пред БНР Мария Симеонова, директор на Софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

"Може би това е една от причините да не се говори за външна политика по време на кампания. Нямаме стратегически документ, който да служи като котва".

Геополитическият разговор в България не се състои в неговата цялост през последните 15 години, обясни още тя в предаването "Нещо повече". 

"Самата евроатлантическа общност се променя, адаптира се към геополитиката. България не може да си позволи да остава вън от тези разговори. Нашите политици постоянно са в кампании и залагат на сигурни теми. По-често са вътрешнополитически. Те не съумяват да поставят в геополитическия контекст благосъстоянието на нашата икономика". 

Симеонова коментира и последната Среща на върха на лидерите от ЕС, чиято основна тема беше миграцията.  

"Преди официалната среща се състоя неформална, в която взеха участие по-малко държави. Там България не присъстваше, въпреки че  е външна граница на ЕС.  Това е един пример как страната ни започва да бъде изолирана, тъй като политическата криза създава усещане за нестабилност, за липса на последователност в решенията, които предлага в Брюксел. Политическата криза води до това капацитетът на българската държавна администрация също да бъде поставен под въпрос. Самите политици трябва да разчитат на една държавна администрация, която има достатъчно експертиза и е добре платена. Отделя се обаче прекалено малък бюджет за българската външна политика". 

В българската външнополитическа стратегия, ако някога имаме такава, Западните Балкани трябва да бъдат регион от най-голямо значение за България, заяви Симеонова. 

"В момента не се усеща по този начин. България успя да вкара двустранните ни отношения с РСМ в рамка, която европейците могат да разберат. Страната ни постави вписването на българите в Конституцията на РСМ като условие за защита на правата им. Топката е в ръцете на нашите съседи. Вече втора година те не могат да прокарат тези промени. 

Между френското предложение и днешния момент София и Скопие не направиха нищо, за да работят по изпълнението на други елементи от двустранните отношения като културната дипломация. Забравихме, че сме съседи. Нашите интелектуалци също губят връзки едни с други. Това вреди на отношенията между обществата. 

В момента българската позиция е много сигурна. Тя е подкрепена от останалите държави-членки на ЕС. Не мисля, че трябва да се променя. Но не трябва да се ограничаваме само до вписването на българите. Ние сме съюзници в НАТО, имаме общи интереси за сигурността в региона. Западните Балкани играят важна роля в обезпечаването на енергийната сигурност на европейския континент. Би било поредната изпусната възможност да не изпълним една външнополитическа цел със съдържание. Стоплянето на отношенията между София и Скопие трябва да бъде високо в приоритетите на българските политици". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени