Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ прогнозира бюджетен дефицит от 4 млрд. лева към края на октомври

Снимка: БТА

4 милиарда лева дефицит се очаква към края на октомври, става ясно от предварителните оценки на Министерството на финансите. Това е  % от прогнозирания брутен вътрешен продукт.

Бюджетът за тази година е планиран с дефицит от 6,2 млрд. лева (3% от БВП), а окончателните данни за състоянието на хазната към края на септември са за негативен бюджетен баланс от над 2,8 млрд. лева.

Освен регулярните месечни разходи за персонал, издръжка и тези в социалната сфера (за пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания), през октомври бяха разплатени около 200 млн. лева държавна помощ по програма "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и програма "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна", както и около 200 млн. лева за доставка на нов железопътен подвижен състав за превоз на пътници по Плана за възстановяване и устойчивост, и други.

Приходите по Консолидираната фискална програма (КФП) към октомври 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 58,1 млрд. лв., което е 77,2 % от годишните разчети и представлява номинален ръст от 8,8% спрямо същия период на предходната година. Съпоставени с октомври 2023 г., постъпленията по КФП нарастват с 4,7 млрд. лв., като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС). В същото време намаляват неданъчните приходи спрямо същия период година по-рано, което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.

Разходите по КФП към октомври 2024 г. възлизат на 62,1 млрд. лв., което е 76,2 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации през 2023 г. и 2024 г.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна