Президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вото Народно събрание на 11 ноември.
"Законодателят неслучайно е предоставил 15 дни срок, за да може обстойно да се изследват всички тези твърдения и мотиви, които биха оправдали един толкова сериозен акт. Всички трябва да знаем, че укрепването на парламентаризма е пряка отговорност на политическите партии и доверието в парламента зависи от техните действия в подкрепа на честността на вота. Затова сезирането на Конституционния съд е техен шанс, на партиите да укрепят това доверие в парламента. Моите действия ще зависят от това какви реални стъпки и дали ще предприемат партиите в Народно събрание", каза държавният глава.
Радев потвърди, че ще даде допълнително време на парламентарните партии за предварителни разговори, поне относно конституирането на 51-вото Народно събрание:
"Аз вече заявих, че предоставям допълнително време като възможност за предварителни разговори между партиите преди конституирането на парламента, за да не станем свидетели на такива унизителни сцени при избора на неговия председател".
"Затова ще свикам Народното събрание след една седмица - на 11-ти ноември, понеделник", посочи той.
На въпрос дали ще сезира Конституционния съд във връзка с легитимността на изборите заради многобройните нарушения, за които твърдят редица партии, Радев отговори:
"Моите действия ще зависят от това какви реални стъпки и дали ще предприемат партиите в Народно събрание".
Той отказа да коментира политическите декларации, визирайки документа, предложен от ПП-ДБ, в който се настоява за "санитарен кордон" около Делян Пеевски, но добави:
"Не коментирам политическите декларации на партиите, но бих подкрепил всяко усилие в посока укрепване на парламентаризма и демокрацията".
Президентът също така критикува работата на ръководството на МВР за борбата с купения вот. По думите му вътрешното ведомство не оправдало обществените очаквания.
"Този "мижав" интерес на ръководството на МВР към честността на изборите по-скоро, според мен, се дължи не толкова на липса на професионализъм, на поддаване на политически натиск и по-скоро на липса на политическа воля".
"Когато говорим за МВР, трябва много ясно да разграничим пасивната от проактивната дейност на това ведомство. Пасивната дейност се изразява в това, когато получат сигнали, да отреагират. И такива цифри има много. Но за мен истинската ангажираност на МВР за честността на вота се състои в проактивната дейност, в превантивната и оперативната работа. Те се измерват в броя на предупредителните протоколи. И нещо важно, което липса в доклада, са исканията за прилагания на СРС. Тези два параметъра, тези два показателя при последните избори са 5 до 8 пъти по-малко, отколкото по време на назначените от мен служебни правителства", заяви Радев.
Държавният глава отговори на журналистически въпроси преди церемонията по отличаване на победителите в конкурса "Мениджър на годината".
"Тук съм, за да подкрепя почтения и прогресивен български бизнес, който произвежда реален продукт, а не плячкосва обществени поръчки, компании и банки“, посочи държавният глава и добави, че приветства бизнеса, който работи в продуктивно взаимодействие с държавните институции, а не ги компрометира и корумпира.
"Приветствам бизнеса, който плаща данъци си тук, в България, реинвестира печалбата си тук, а не тъпче заграбеното в офшорки и не се крие зад подставени лица", каза още президентът Румен Радев.