В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата.
Павлин Стоянов подчерта важността на чистия въздух и добрия сън, неща, които често се подценяват в съвременното забързано ежедневие. Според него мнозина страдат от хронична умора и недоспиване, особено когато животът се разкъсва между големия град и природните кътчета на България. “Половината от времето си живеем в София, а другата половина по крайбрежието на Добруджа – усещаме разликата, че в Добруджа се наспиваме бързо”, отбелязва той, акцентирайки върху спокойствието и чистотата на въздуха, които подобряват качеството на живот.
Митовете за крайбрежието на Добруджа са съществена част от разговора, тъй като те според него създават невярна представа за региона. Стоянов обръща внимание на това, че избягва да използва термина "Северното Черноморие", защото думата "Север" внася усещане за студ. "Това отблъсква хората и подклажда мита, че тук е студено, водата е студена и не става за къпане", споделя той. Реалността обаче е различна – от най-южната точка на България, Резово, до най-северната, Дуранкулак, температурата на водата е еднаква, което прави крайбрежието привлекателно за туристи и през по-топлите месеци.
Друг разпространен мит е свързан с липсата на плажове по крайбрежието в Добруджа. Стоянов категорично го опровергава, обяснявайки, че от Шабла до Дуранкулак се простират непрекъснати пясъчни ивици, които съперничат по красота и удобства на други популярни туристически дестинации.
Темата за работната заетост в района също беше засегната по време на разговора. Стоянов опровергава мита, че в региона няма работни възможности. По неговите думи в близост са разположени известни курорти като "Албена" и "Златни пясъци", които редовно изпитват недостиг на работна ръка. Освен това земеделието в региона предоставя множество възможности за трудова заетост.
Чуйте разговора в звуковия файл.