Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Нови Сад се проведе най-масовият протест в историята на града

| Интервю
Протестиращи са покрили ръцете си с червена боя, символизираща кръв, на протест заради срутването на козирката на гарата в Нови Сад.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки хиляди души протестираха поредна вечер в Нови Сад след срутването на козирката на железопътната гара, при което на 1-ви ноември загинаха четиринадесет души. Множеството обвини властите, че са отговорни за това "престъпление", коментира пред БНР кореспондентът на БГНЕС в Сърбия Ели Юрукова.

Силите за борба с масовите безредици се намесиха, като използваха сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите. Няколко души бяха арестувани, включително и мирни демонстранти.

Вечерта президентът Александър Вучич пристигна в Нови Сад, където говори пред офиса на своята Сръбска прогресивна партия (СПП), който беше опустошен при протеста. Той обеща, че виновните за насилието ще бъдат наказани, но също и че отговорните за инцидента на гарата в Нови Сад ще трябва да отговарят за действията си, а държавата ще подкрепи семействата на жертвите.

С Вучич бяха министърът на вътрешните работи Ивица Дачич и заместник министър-председателят Александър Вулин. Сръбският министър-председател Милош Вучевич, чиято оставка беше поискана по време на демонстрацията, обвини опозицията, че използва насилие, за да "получи достъп до властта".

Опозицията обвинява властите, че са изпратили хулигани, за да предизвикат "объркване в една от най-големите демонстрации в историята на Нови Сад". Във всеки случай митингът започна много спокойно, с минута мълчание пред гарата, преди шествието да се насочи към центъра на града.

Начело на огромното шествие бе издигнат транспарант с надпис: "Вие сте виновни, ще бъдете подведени под отговорност". Сред множеството се чуваха викове "оставка" и "спрете бандата". След това отделни лица хвърляха камъни и други снаряди по централата на СПП, която се намираше по пътя на демонстрацията. Бяха счупени прозорци, а по фасадата бяха изрисувани червени ръце. Някои от демонстрантите се опитаха да предотвратят тези действия.

Министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич подаде оставка, но отказа да поеме отговорност за инцидента.

Интервюто на Снежана Иванова с Ели Юрукова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени