Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КАБ: Преценка за ОВОС за всички инвестиционни проекти е ненужна тежест, няма го никъде по света

Преценка ще се иска не само за такива сгради, а и за малки
Снимка: Георги Нейков

Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС)

Документът на практика изисква да се направи оценка или преценка за въздействие на околната среда за всички строителни дейности, независимо дали попадат в защитена зона или територия. Според Координационния съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор потърпевш ще е не само бизнесът, но и обикновените граждани, които са решили да си направят например лятна кухня или външна тоалетна.

Спорният документ е изготвен заради прилагане на европейска директива, но без да се отчетат сега действащите нормативни актове и законодателна рамка, които така или иначе регулират процесите у нас.

Недоволство срещу указателното писмо вече изразяват и главни архитекти на български общини, каза проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камара на архитектите в България (КАБ):

"Стигнало се е до недоразумение и то трябва час по-скоро да бъде отстранено. Поставя се изискване за всички видове инвестиционни инициативи за де преценява дали е нужда оценка за въздействие върху околната среда. Бих казал, че това е недопустимо. Това го няма никъде по света. Не е нормално, не е коректно."

Снимка: Златина Петкова

Инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) в България посочи, че писмото на еко министъра е направен без да се позиционира в сега действащата законова рамка, като регионалните инспекции по околната среда, които и в момента работят с намален административен капацитет и бавят преписки, ще бъдат натоварени още повече:

"Има десетки хиляди преписки. Трябва ли допълнително да се натоварват служителите за всяка ограда, тоалетна или павилион? Така ли ще опазваме околната среда? Досега за елементарна преписка трябват 6 месеца, сега ще чакаме година и половина. От това губи обществото. Има ли административна тежест, веднага се появява корупция."

От бранша ще потърсят съдействие по казуса от президента Румен Радев и от националния омбудсман.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени