Европейските лидери се събират на неформална среща в Будапеща - ден след заседанието на Европейската политическа общност и два дни след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати.
В писмото-покана до европейските лидери председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подчертава, че срещата ще бъде посветена на укрепването на конкурентоспособността на ЕС.
Това става в контекста на очертаваща се отново търговска война между Съединените щати и ЕС от предишния мандат на Тръмп. Мишел определя ситуацията като "много тревожна" и подчертава, че през изминалите 20 години световният дял на БВП на ЕС е спаднал наполовина.
"Трябва да действаме сега. Докладите на Драги и на Лета са призив за събуждане, който трябва да чуем. Оцеляването на конкурентоспособността на ЕС е на карта", подчертава Мишел.
Дискусиите, които ще се проведат в присъствието на Марио Драги и президента на Европейската централна банка Кристин Лагард, ще обхващат конкретни стратегии за обръщане на посоката.
В неформалната среща днес в унгарската столица ще се включи и служебният премиер Димитър Главчев.
Късно снощи той каза, че не очаква сериозна промяна в отношенията между Европейския съюз и Съединените щати след избора на Доналд Тръмп за президент.
"Не очаквам някаква промяна в отношенията между ЕС и САЩ. Те открай време са ключов стратегически партньор на Европейския съюз и в този контекст смятам усилията и от двете страни да продължават към надграждане на тези отношения", каза за БНР Димитър Главчев, който се включи в заседанието на Европейската политическа общност, на което бяха обсъдени предизвикателствата пред сигурността на Стария континент.
По време на срещата президентът Румен Радев призова за ускоряване на процеса на социална и икономическа интеграция между отделните страни и региони в Европа, както и за укрепване на устойчивостта на Евросъюза в условията на кризи.
Радев изтъкна и необходимостта от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство.
По-рано премиерът Димитър Главчев категорично отрече информациите, че можем да бъдем отделени от Румъния при приемането ни в Шенген по суша.
"Има много положителни знаци и очакваме такъв положителен знак от Австрия. Очакваме в скоро време да имаме такова решение. Аз не искам, за да не предизвикам съдбата да казваме предварително. Да не казваме хоп преди да сме скочили", посочи премиерът.