Проектът е започнал през октомври, като първата фаза ще бъде пилотна.
Идеята с осигуряването на дом е сложна, тъй като касае не работата на едни проект, а местната и националната политика. Проектът се изпълнява в Централна и Източна Европа, обясни пред БНР психологът Емилия Микова, координатор на проекта и директор на Център "Модел за интегрирано развитие" в квартал "Факултета" в София.
В проекта участват Словакия, Румъния, Полша и Унгария. Всеки от партньорите следва да изработи модел за оценка на потребностите на тези хора, тоест дейностите в тези държави не са еднакви, поясни тя.
У нас фокусът е върху хора, които имат дом, но той е несигурен и неадекватен. Това са живеещи в крайна бедност и изолация, във временни постройки, които са изградили собственоръчно. Най-често става дума за незаконно построени и опасни жилища, в които живеят многодетни семейства в една стая, уточни Микова.
Обществото е негативно настроено към тези хора. Част от обществото смята, че те умишлено се поставят в такава житейска ситуация, но това не е така, коментира Емилия Микова в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ, стигаме до проблема с поколенческата бедност.
"Само по себе си осигуряването на дом не решава проблемите, пред които тези хора са изправени."
Тези хора нямат адрес, но ще им бъде предоставена възможност да се регистрират на служебен адрес, посочи Микова относно последни законодателни промени в тази посока.
Центровете за настаняване са за временно настаняване. Хората могат да пребивават там от 3 до 6 месеца. Общинските жилища са доста малко спрямо потребностите. След регистрирането на служебен адрес броят на картотекираните би се увеличил, отбеляза тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.