Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стефанов: Въглищните региони ще пострадат, когато бездействаме и губим време

"Дори Тръмп да наложи някакви политически ограничения, тази голяма зелена вълна, която обхваща света, ще продължи да се случва"

| Интервю
Георги Стефанов

"Влиянието на Русия в една такава ключово важна глобална среща е много важно. Всички държави и лидери са наясно със силовите действия, с които Русия направи така, че да не допусне COP да се случи в европейска държава, т.е. в София. Ние станахме жертва на този натиск". 

Това е мнението на експерта по климатични промени Георги Стефанов. Пред БНР той коментира глобалната среща за климата на групата от 198 държави, подписали рамковата Конвенция на ООН за изменението на климата, която започна вчера в азербайджанската столица Баку. 
Той напомни, че срещата е трябвало да се състои в България. Натискът, оказан от Русия заради войната в Украйна, е направил така, че срещата да се проведе в Баку, обясни експертът, като подчерта, че Азербайджан е близка до руското обкръжение. А глобалните цели на Русия са за по-дълго използване на изкопаеми горива.

"Това е един много важен акцент, който трябва да бъде приключен тази година в Баку, а именно ограничаване използването на изкопаеми горива. Най-вероятно именно точно тази цел ще падне", коментира Стефанов. По думите му трябва да се вземат дългоочаквани мерки: 

"От 4-5 години се говори как да бъде финансирането за мерките за преодоляване на климатичните промени по две направления - първото е адаптация за страдащите държави, а второто - намаляване на негативното въздействие". 
По думите му дори новоизбраният президент на САЩ да реши отново да се откаже от Парижкото споразумение, светът е тръгнал в посока на декарбонизация и на замяна на изкопаемите горива

"Неговият отказ, какъвто се очаква да видим през 2025 г., няма да доведе до такъв стрес, както беше преди 8 години, а именно намаляване на подкрепата, финансирането. Виждаме, че посоката на финансиране на изкопаемите горива трайно намалява. За миналата година инвестициите във възобновяема енергия бяха два пъти по-голями отколкото инвестициите в изкопаеми горива". 

Според него въпреки политическите дисбаланси, работата тече. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стефанов отбеляза, че за 2024 г. се очакват климатични рекорди. Това кара държавите-членки на ЕС да бъдат много проактивни, подчерта той и даде пример с подкрепата за Зелената сделка. 
"От доста време алтернативните енергийни източници са много по-конкурентоспособни. Те се изграждат много по-бързо, чисти са, евтини са, постоянни са, решават много други проблеми. Каквито и укази да налага президентът на САЩ, той не може да спре по-прагматичното решение да се случва. Дори Тръмп да наложи някакви политически ограничения, тази голяма зелена вълна, която обхваща света, ще продължи да се случва", коментира Георги Стефанов. 

По думите му икономическият прагматизъм ще надделее, а дали ще има политически популизъм - ще видим.

Когато бездействаме и губим време, ще пострадат въглищните региони в България и хората, които работят там, предупреди експертът и обясни, че причината за това е, че няма да видим успешна трансформация на икономиката и енергетиката

"Ако не вървим успоредно - държавата с пазарното развитие, моделът "Кремиковци" е гарантиран, което означава натоварване на бюджета с едни колосални суми и тези хора ще останат без работа, а на региона ще му спаднат доходите. Това са рисковете. Имаме общ енергиен пазар, ние не сме изолиран остров, за да може да се самоосигуряваме". 

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Георги Стефанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна