В името на Велика Сърбия се водиха през 90-те години няколко войни, коя от коя по-кръвопролитни. Велика Сърбия какво предвижда - включване в състава на Сърбия на Косово, на части от Босна и Херцеговина, на части от Хърватия, Черна гора.
Това каза пред БНР Райна Асенова, балканист, във връзка с появилите се в централната част на Белград плакати с призив "Да направим Сърбия отново велика".
Тя определи това като "доста безвкусен лозунг" и не бива с такива неща да се правят шеги:
"Това движение "Наши", което е подписало плаката, не е много известно, но в Сърбия има привърженици на такава идея. Самата идея на управляващите за създаване на Сръбски свят не е много далече от идеята за Велика Сърбия. Тази, меко казано безвкусна шега, може да се възприеме и като заплаха за мира в района".
По думите ѝ чест гост в Белград е бившият специален пратеник на Тръмп за Балканите Ричард Гренел:
"Той е в изключително добри отношения с Александър Вучич и дори получи орден за заслуги за развитие на приятелските отношения между двете държави по време на предишния мандат на Доналд Тръмп. Затова сега сръбските експерти смятат, че Белград се надява с помощта на Тръмп да реши косовския въпрос в своя полза. ... Има опасност от рисковани действия на САЩ, още повече, че се смята, че сега Вашингтон няма да координира така тясно политиката си за Сърбия и Западните Балкани с Европейския съюз".
В предаването "Нещо повече" Райна Асенова изказа очакване за нови бизнес проекти на американски компании в Сърбия по време на администрацията на Доналд Тръмп:
"Още по време на предизборната кампания в САЩ синът на Тръмп - Доналд Тръмп - Младши, който е един от лидерите на "Тръмп организейшън"/Trump Organization, управляваща бизнес проектите на Тръмп, посети Румъния и Сърбия, за да обсъди с местни бизнесмени американски инвестиции в двете страни. Преди това сръбското правителство сключи голяма сделка с компанията на зетя на Тръмп - Джаред Къшнър, да ѝ предостави за безвъзмездно ползване за срок от 99 години голям парцел земя в центъра на Белград, където се намира сградата на Генералния щаб. Тя беше частично разрушена по време на бомбардировките на НАТО през 1999 г. и нарочно дълги години беше оставена така в памет на жертвите на бомбардировките. Сега американската компания смята да изгради на място голям бизнес център, жилищен и хотелски 5-звезден комплекс. Това става въпреки съпротивата на опозицията и на граждани на Сърбия, които смятат, че това е поругаване на паметта на загиналите. А архитекти настояха сградата да бъде обявена за културна ценност от историческо значение".
Асенова добави, че Джаред Къшнър има инвестиции в строителство и имоти и в Албания.
Интервюто на Георги Марков с Райна Асенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.