“Много бавно върви процесът на обновление и за прилагане на мерки за енергийна ефективност, това ще създава все по-голям проблем за ползвателите и с либерализирането на пазара, както и очакваното леко покачване на цените, това ще оказва все по-голям ефект в негативен план и все повече хора ще изпадат в т.нар. “енергийна бедност”, коментира Борислав Сандов, който е бивш вицепремиер и министър на околната среда и водите.
Дали е енергийно беден може всеки да разбере като погледне сметките си за отопление, охлаждане и електричество и ги приравни към приходите, които има. Като сметне тези разходи и те са над 10%, значи попада в графата на енергийно бедните, обясни Сандов.
“Проблемът е, че тези пари за енергийна ефективност, които се раздадоха и начинът, по който се раздадоха, не бяха ефективни от финансова гледна точка, а и не въвлякоха самите ползватели в процеса, което занижи контрола и беше използвано по-скоро като програма за печелене на гласове.
Това е проблем и към сегашната програма, която чрез Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да бъдат реализирани голям брой други сгради, но те изискват самоучастие и тук можем да реферираме към Закона за етажната собственост, който беше създаден много късно.
Освен това дълго време не беше пригоден към нуждите, а по-скоро регулираше някакви въпроси, свързани със собствеността и ползването, а не толкова с възможността етажната собственост, или хората живеещи в един вход, да могат да имат обща инициатива, включително да имат общи финансови инициативи и възможност за управление на имотите.
Относно обществените сгради с много ниска енергийна ефективност, Сандов заяви, че въпреки неефективната архитектура, има мерки, които могат да се вземат. Всички мерки обаче трябва да се правят след внимателно обследване.
“В сградите, които са паметници на културата, възможността е за саниране от вътрешната страна, за да не се нарушава фасадата. За сградата на БНР ще е наистина много трудно, защото тя е много ниско енергийно ефективна сграда, поради архитектурата, теченията и материалите, от които е направена, допълва Сандов.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов с Борислав Сандов в звуковия файл.