Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата показва леко увеличение на броя лекари в България през 2023 година спрямо предходната година, но и намаление на професионалистите по здравни грижи, каквито са медицинските сестри.
Средната възраст на българския лекар е 53 години, като най-младите работят в градовете с медицински университети – Плевен, Пловдив, София и Варна. Нисък е броят на педиатрите, а критично нисък е този на инфекционистите – едва 211 за цялата страна, посочи д-р Брънзалов.
"Педиатрите – 2257, като 70% от тях са на възраст над 61 години".
В същото време анкета, проведена сред студентите по медицина в Медицинския университет-София, показва засилване на интереса към специалността "Педиатрия" и спад на желаещите да стават инфекционисти. Бившият ректор акад. Лъчезар Трайков направи сравнение между 2020-а и 2022-ра година.
"Само 3% от колегите са имали желание да станат педиатри. Тази година са 12.3%".
Усети се една мобилизация на всички ангажирани със създаването на детска педиатрична болница, смята още той.
Академик Трайков насочи вниманието към студентите, които не са решили какво ще специализират – 13 процента от анкетираните. Според него към тях трябва да се насочат политики за попълване на специалностите с остър недостиг.
Намаляват желаещите студенти да работят като лекари в чужбина, когато се дипломират – през 2022-ра година те са 37 процента, при над 50 процента четири години по-рано. Според акад. Трайков е нужно да се обърне внимание на мотивацията за емигриране, която не опира само до заплащането.
"Много от колегите казват "В България ние нямаме гаранция за кариерно развитие".
Лекарите са претоварени с информационното осигуряване на системата, чрез непрекъснатото подаване на данни за движението на пациента, посочи по време на дискусията проф. Георги Михайлов, бивш депутат и специалист-хематолог.
"Трябва да се помисли и за промяна на отделни специалности".
Новото проучване на Здравен барометър показва, че най-сериозно намаление на броя здравни специалисти през 2023-а спрямо 2022-ра година има в областите Ловеч, Видин и Габрово.