Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново се коментира повторно сезиране на съда по промените в Конституцията, свързани със служебното правителство

КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота

Конституционният съдия Янаки Стоилов и новоизбраните конституционни съдии Галина Тонева, проф. Сашо Пенов и д-р Невин Фети, които положиха днес клетва - 14 ноември 2024 г.
Снимка: БТА

Пет дела с искане за частично или пълно касиране на изборите за 51-ото Народно събрание очакват обновения днес Конституционен съд (КС). Срокът за обжалване на изборните резултати изтече в 17:00 часа днес.

В деня, в който назначените от президента Невин Фети и Сашо Пенов и избраната от върховните съдии Галина Тонева положиха клетва като конституционни съдии, се заговори и за повторно сезиране на съда по оцелелите текстове в шестата поправка на Конституцията, свързани със служебното правителство. 

Две от жалбите за изборите са от депутати от миналия парламент - за касиране на вота в 52 секции, внесена от "Има такъв народ", и за пълна отмяна на изборните резултати - от "Величие".

И в двете жалби необходимите подписи за сезиране на КС са допълнени от депутати от други парламентарни групи.

Тази сутрин две жалби внесоха депутати от ПП-ДБ, но вече от новия парламент, а по обед - и от "БСП - Обединена левица". И при тях подписи, за да бъде осигурен законовият минимум, са дали техни колеги от други групи. 
Първата жалба с искане за пълно касиране на изборите, депозирана от ПП-ДБ, всъщност е писана от юристите на гражданското сдружение БОЕЦ. Втората е въз основа на анализ на нарушения, констатирани от експертите на коалицията, и е с искане за повторно преброяване на всички бюлетини, обясни Васил Пандов:

"Благодарение на информационните активи направихме едно проучване, че в над 2300 секции има разлика между бюлетините от машинно гласуване в протоколите и данните от паметта на машините. Секции, в които има надписване и добавяне в протоколите след края на тяхното оформяне, секции, в които има необичайно висок процент недействителни бюлетини.

Както и секции, в които имаме разлика между подписите, положени в изборните списъци, и броя гласували с хартиени бюлетини от машинно гласуване. Ние сме ги изброили в четири отделни приложения и затова жалбата е в обем около 100 страници".

По всички жалби вече има образувани дела, а докладчик по три от тях е Янаки Стоилов, а по две - Соня Янкулова.

Предстои КС да се произнесе по допустимостта им и да прецени как да процедира. Очакванията на бившия правосъден министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова е делата да бъдат обединени.

На въпрос може ли, докато се чака решението на съда, да сме отишли на нови избори, тя отговори: "Теоретично е възможно. Вярваме, че независимо от коледните ваканции Конституционния съд ще работи бързо."
От известно време депутати говорят и за повторен опит да бъде отменена  т.нар. домова книга с възможните позиции за служебен премиер. Тя е част от неотдавнашната шеста поправка на Конституцията, която оцеля след решение на КС, тъй като съдиите се разделиха 6 на 6.

Прогнозите са обаче след обновяването на Конституционния съд днес президентът да засили позициите си с още двама свои представители, въпреки че заради непопълнената парламентарна квота, за неопределено време съдът ще работи с човек по-малко. 

Днес президентът Румен Радев не отговори еднозначно би ли го сезирал отново, но беше сигурен:

"Те дори "бащите на промените" се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан.  Всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност".
 
И ако за служебното правителство най-вероятно инициативата ще дойде от Народното събрание, държавният глава обяви, че обмисля дали да не се обърне към Конституционния съд заради "тревожната", по думите му, практика мандатни позиции да се оглавяват от временно изпълняващи функциите.

Последният случай е решение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет Георги Чолаков да остане начело на Върховния административен съд (ВАС) и след края на мандата си  - до избора на титуляр:

"Зачестява тази практика, в противоречие с конституционната целесъобразност. Изобщо се вписват в една, според мен, негативна рамка на конституционна, бих казал, нетърпимост. По този начин се заобикалят принципите на мандатността.

Дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия на държавен глава. Такъв е случаят и с изпълняващия функциите главен прокурор, такъв  е случаят и с временно управляващия нашето посолство в Украйна, има и други", посочи президентът Румен Радев.
По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна