Един от всеки десет възрастни страда от диабет, съобщи професор Цветалина Танкова, началник на Клиниката по диабетология в специализираната болница "Академик Иван Пенчев" в София. Тя заедно с д-р Вера Мегданова-Чипева от Клиниката по Медицинска онкология на МБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" представиха специфичните характеристики на диабета и на невроендокринните тумори на лекция в рамките на кампанията "КОД: Превенция – Сега е време, за да имаш време", организирана от Столична община и фондация "РеСтарт".
Най-застрашени от диабет са хората, които вече имат болен в семейството, страдат от наднормено тегло или висок холестерол, предупреди пред БНР професор Цветалина Танкова. Захарният диабет не се развива за един ден, подчерта специалистът и добави, че ако потенциалната му поява бъде установена по-рано, преддиабетното състояние е обратимо:
"Каквито и нови медикаменти да се появяват, хората с диабет се увеличават непрекъснато. И това е една световна тенденция, с която трудно можем да се справим. Но ако положим усилия да предпазим от развитие на диабет, смятам, че бихме могли да бъдем и успешни".
"Затова призивът е към по-здравословен начин на живот, да спортуваме, доколкото, разбира се, физическото ни състояние позволява. Да си правим периодични изследвания, за да може и най-ранните отклонения да бъдат взети предвид", посочи проф. Танкова.
Съвременните средства позволяват на хората с диабет да водят пълноценен и качествен живот, увери Танкова, а шест дни след като отбелязахме Световния ден на редките невроендокринни заболявания, д-р Вера Мегданова-Чипева също предупреди, че броят на заболелите се увеличава:
"Например, един от по-често срещаните невроендокринни неоплазми е на панкреаса - невроендокринните клетки, които се намират вътре в панкреаса. Те са произхода. Често на част от тези пациенти туморите им могат да отделят хормони, които да предизвикват определен тип оплаквания. И чрез появата на тези оплаквания да се доведе до поставянето на диагнозата".
Дори хора с метастази в черния дроб имат много добри шансове, увери специалистът. Лекциите и на двете бяха в рамките на кампания, насърчаваща превенцията на всички заболявания.
Кога е точният момент да потърсим лекар и диагностика?
"Появи ли се симптоматика, появили се нуждата от преглед, значи вече момента е подминат. Редките заболявания, специфичните заболявания, те в самия си първоначален стадий са почти безшумни, неоткриваеми, незабележими. Затова изследвайте се редовно поне два пъти годишно", заяви Искрен Зографски, председател на фондация "РеСтарт".
Следващата седмица ще има още презентации, свързани с превенцията на социално значими заболявания.