Кипър разхищава и изхвърля най-много храна в Европейския съюз.
Започващата днес Европейска седмица за намаляване на отпадъците (16 –24 ноември) включва информационна кампания и редица инициативи, насърчаващи бизнеса и домакинствата на острова да променят навиците си.
Кипърците изхвърлят средно по 294 кг хранителни отпадъци годишно, което надвишава над 2 пъти средното европейско ниво от 132 кг, съобщи екоминистерството, позовавайки се на данни на Евростат.
В доклад за ранно предупреждение, изпратен до правителството, Европейската комисия отбелязва, че Кипър нарушава законодателството за отпадъците в частта за тяхното третиране. Страната изпраща в депата 67% от битовите остатъци, което е 6 пъти над максималната цел, поставена в ЕС, а рециклира едва 17%, което е много под европейските изисквания.
Огромното количество предизвиква допълнителни икономически разходи и екологични щети, алармираха експертите.
В същото време Кипър изостава в сроковете за изпълнение на общинския план за управление на отпадъците 2022 - 2028 г., който включва общо 59 мерки с бюджет над 90 млн. евро, включително финансиране от европейски фондове.
Най-голямото предизвикателство пред екоминистерството за 2025 г. е рационалното управление на отпадъците, заяви министър Мария Панайоту. Тя подчерта, че приоритет е тяхното намаляване, рециклиране и повторна употреба, както и устойчивото използване на ресурсите, въз основа на принципите на зеления преход и кръговата икономика.
Правителството и местните власти работят ускорено, като целта е до края на следващата година във всички общини да се прилагат разделно събиране на битовите отпадъци и новата система за заплащане за смет в зависимост от изхвърляното количество.
Очаква се тези промени да мотивират домакинствата да намалят и рециклират хранителните остатъци.