Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Юлиян Петров
Снимка: podkrepa.bg

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора, включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители.

От синдиката уточняват, че целта на проучването е да се направи проверка на нарастващото напрежение във връзка с "липсата на политическа отговорност от българските депутати и риск за неприемане на Бюджет 2025".

От 1 януари 2025 г. се променя минималната работна заплата за страната (1077 лв.), и тя се приближава към началната учителска заплата, която е 1445 лв. чисто трудово възнаграждение за млад учител, се посочва в позиция на профсъюза.

"Получихме многобройни сигнали от различни градове на България. Нямаме диалог с Министерството но финансите. Не видяхме желание за изпълнение на обещаното.

Нашите членове искат синдикална реакция. Учителите настояват за обещаното увеличение и да се поддържат договорените 125% от средната брутна работна заплата за страната", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

Липсата на увеличение на учителската заплата ще вдигне още средната възраст в системата и ще изгони и сега започналите млади учители, отбелязват синдикалистите.
В момента средната възраст на работещите в системата педагози е над 52 години.

Според резултатите от националното проучване на синдиката, близо 90% от отговорилите смятат, че началната заплата на учителите трябва да бъда увеличена с 21 процента, близо 9 на сто са за 15% увеличение, а половин процент са доволни от сегашните нива на заплащане в системата.

Вариантите на протести са няколко. Проучването показва, че половината от респондентите са за национална ефективна стачка, близо 25 на сто са за национални и регионални митинги и над 20% - за незавършване на първия учебен срок, като тук анкетираните са избирали повече от един отговор. 

"Надяваме се до 2-3 седмици да имаме отговор. Искаме да се постигне споразумение в рамките на възможното – допълни Петров. – По въпроса служебният кабинет не е освободен от отговорност."

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна